Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Ukraińcy zniszczyli duży punkt obserwacyjny sił rosyjskich
Ukraińska amunicja zniszczyła duży posterunek obserwacyjny sił rosyjskich na północny zachód od miejscowości Pisky (obwód doniecki).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o sytuacji na frontach:
Szef dyplomacji Rosji: Rosja jest gotowa do negocjacji w sprawie Ukrainy
"Rosja jest gotowa do negocjacji w sprawie Ukrainy, ale nie planuje rozważać propozycji zawieszenia broni" powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej po zakończeniu 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Prezydent Putin powiedział bardzo wyraźnie: - Tak, jesteśmy gotowi do negocjacji, ale nie będziemy rozważać żadnych propozycji zawieszenia broni. Ponieważ już raz o tym myśleliśmy, ale nas oszukaliście".
Dmitrij Rogozin został senatorem okupowanego regionu zaporoskiego
Były szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos i działacz nacjonalistyczny Dmitrij Rogozin został mianowany senatorem regionu zaporoskiego, okupowanego przez Moskwę na południu Ukrainy. Poinformował o tym gubernator obwodu. Na początku września Rosja zorganizowała wybory lokalne i regionalne w czterech obwodach Ukrainy, których aneksji domagała się we wrześniu 2022 r. Zwolniony ze stanowiska szefa Roskosmosu w lipcu 2022 r. Rogozin jest krytykiem Zachodu, znany ze swoich zaangażowanych przemów pod adresem wrogów Rosji.
„Jestem wdzięczny gubernatorowi obwodu zaporoskiego za zaufanie, jakim mnie obdarzył, pozwalając mi reprezentować w izbie wyższej naszego parlamentu federalnego ten wyzwolony region, należący do Rosji” – oznajmił Rogozin.
Eksplozje w obwodzie sumskim
Ukrinform donosi o eksplozjach w obwodzie sumskim. Wcześniej ogłoszono tam alarm, w związku pojawieniem się dronów. Alarm ogłoszono również w obwodzie czernihowskim.
Rosjanie planują wywieźć z Sewastopola zbiory muzealne
Radio Swoboda informuje, że Rosjanie planują wywieźć z Sewastopola zbiory muzealne. Przygotowują plany ich "ewakuacji" w przypadku zbliżenia się do miasta ukraińskiej armii. Okupacyjna administracja półwyspu miała postawić takie zadanie lokalnym ratownikom. Na stronie internetowej tzw. Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych zamieszczono przypomnienie dla ratowników: „Trzecim, najważniejszym zadaniem obrony cywilnej jest ewakuacja ludności, wartości materialnych i kulturowych w bezpieczne obszary” – brzmi komunikat.
Ławrow: Zachód walczy z Rosją na Ukrainie
"Możecie to nazywać, jak chcecie, ale oni z nami walczą, walczą z nami bezpośrednio. Nazywamy to wojną hybrydową, ale taka jest rzeczywistość" – powiedział Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, odnosząc się do pomocy finansowej, broni i „najemników” z krajów zachodnich. "Amerykanie, Brytyjczycy i inni walczą przede wszystkim o dostarczanie coraz większych ilości broni na Ukrainę".
Podoljak: Naszym zadaniem jest wytrwać o jeden dzień dłużej niż wróg
"Czy naród ukraiński jest zadowolony z perspektywy długiej wojny na wyniszczenie? Absolutnie nie. Podążamy tą drogą tylko dlatego, że dziś nie ma innej drogi. Dlatego naszym zadaniem jest wytrwać o jeden dzień dłużej niż wróg. I zrobimy to. Bo w przeciwieństwie do Rosji nie mamy wyboru" - napisał w mediach społecznościowych doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychjło Podolak.
FT: USA zdecydowały się zapewnić Ukrainie system ATACMS przed wizytą Zełenskiego
Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o
wyposażeniu Ukrainy w ATACMS przed wizytą prezydenta Wołodymyra
Zełenskiego w USA, podał "Financial Times", powołując się na dobrze poinformowane źródła.
Mer Melitopola: Wybuchy w Tokmaku i Berdiańsku
Iwan Fiedorow, ukraiński mer okupowanego Melitopola, informuje o wybuchach w okolicach Tokmaku i Berdiańska. Obie miejscowości są w rękach Rosjan.
Na wschodzie Ukrainy zawyły syreny alarmowe
Ostrzeżenia przez atakami z powietrze zabrzmiały na wschodzie Ukrainy i w obwodzie sumskim.
Zełenski, wracając na Ukrainę, zatrzymał się w Polsce
"Jestem wdzięczny całej Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, które pomagają bronić wolności całej naszej Europy!" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w trakcie swojego powrotu na Ukrainę odznaczył w Lublinie dwójkę polskich wolontariuszy ukraińskimi odznaczeniami państwowymi.
Będzie kolejny atak na Krym?
Wicepremier Ukrainy Irena Wereszczuk na swoim profilu w mediach społecznościowych zwróciła się do mieszkających tam Ukraińców o opuszczenie, "w miarę możliwości", półwyspu. "Czekajcie na deokupację półwyspu na terytorium kontrolowanym przez rząd lub w krajach trzecich" - napisała.
Wywiad Ukrainy pokazuje bitwę o wyzwolenie Kliszczejówki
Siły wywiadu Ukrainy opublikowały materiał filmowy z bitwy o wyzwolenie Kliszczejówki.
Ukraińcy informują o przełamaniu rosyjskiej obrony w Werbowie
Dowódca ukraińskiej grupy wojsk "Tauryda" generał Ołeksandr Tarnawski poinformował, że udało się przełamać obronę rosyjskich wojsk w pobliżu Werbowa w rejonie zaporoskim. W rozmowie z CNN generał dowodzący wojskami działającymi na kierunku południowym przyznał, że ukraińskie wojska posuwają się nieco wolniej, niż przewidywano. "Nie tak szybko, jak się spodziewano, nie jak w filmach o II wojnie światowej. Najważniejsze teraz jest jednak, by nie stracić inicjatywy" - powiedział i dodał, że w najbliższym czasie może dojść do jeszcze ważniejszych przełomów w walce z rosyjskimi najeźdźcami.
Prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Sudanu
"Na lotnisku w Shannon odbyłem niezaplanowane spotkanie z prezydentem Tymczasowej Suwerennej Rady Sudanu Abdelem Fattahem al-Burhanem. Jestem wdzięczny za konsekwentne wsparcie Sudanu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Rosjanie zaatakowali dronem z materiałami wybuchowymi
Rosjanie zaatakowali dronem wioskę w obwodzie chersońskim. Do droga przyczepione były materiały wybuchowe. Ranna została jedna osoba.
Rosja oskarża Ukrainę o kolejny atak na Sewastopol
Rosja oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie w sobotę, dzień po ataku na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, kolejnego ataku rakietowego na Sewastopol na Krymie.
Gubernator regionu twierdzi, że w sobotę w Sewastopolu na około godzinę wprowadzono stan alarmu przeciwlotniczego po tym, jak w pobliżu molo spadły szczątki przechwyconych rakiet.
"New York Times" wskazuje na rozdźwięki między stanowiskami USA i Ukrainy
Według dziennikarzy część amerykańskich urzędników twierdzi, że „walka w Bachmucie stała się czymś w rodzaju obsesji Zełenskiego i jego dowódców”.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas swojej wizyty w Waszyngtonie przewidywał, że Siły Zbrojne wyzwolą Bachmut do końca roku, co wskazuje na różnicę w stanowiskach Ukrainy i USA dotyczących kontrofensywy – pisze „The New York Times” .
USA, Korea Południowa i Japonia wyrażają obawy dotyczące współpracy Rosja-Korea Północna
Według ministerstwa spraw zagranicznych Korei Południowej sekretarz stanu USA Antony Blinken wraz ze swoimi odpowiednikami z Korei Południowej i Japonii wyraził „poważne zaniepokojenie” zacieśnieniem współpracy wojskowej między Rosją a Koreą Północną.
Blinken, minister spraw zagranicznych Korei Południowej Park Jin i minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa zgodzili się stanowczo zareagować na wszelkie działania zagrażające bezpieczeństwu regionalnemu, stanowiące naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, podczas krótkiego spotkania w piątek, podało ministerstwo w oświadczeniu.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un złożył w zeszłym tygodniu tygodniową wizytę w Rosji i omówił współpracę wojskową z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Szijjártó: Nowe sankcje "wyrządzają więcej szkody Europie niż Rosji”
Nowe sankcje wobec Rosji nie są potrzebne, ponieważ „wyrządzają więcej szkody Europie niż Rosja” – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó w piątkowym wywiadzie dla rosyjskiej propagandowej agencji TASS.
Szijjártó powiedział, że wypowiada się z „pragmatycznego punktu widzenia”, dodając, że „nowe pakiety sankcji nie są konieczne”.
Minister spraw zagranicznych powiedział, że dostawy ukraińskiego zboża do krajów Europy Środkowej zniszczą ich sektor rolniczy.
- Jeśli ukraińskie zboże zacznie rozprzestrzeniać się do krajów Europy Środkowej, z pewnością zniszczy to rynki rolne Europy Środkowej. Nie wspominając już o naszych rolnikach, których oczywiście musimy chronić – kontynuował Szijjártó, cytowany przez TASS.
Według Szijjártó Węgry są gotowe zapewnić swobodny tranzyt ukraińskiego zboża przez swoje terytorium. Zauważył też, że początkowo porozumienie o liniach solidarności zakładało zezwolenie wyłącznie na tranzyt ukraińskich produktów rolnych.
Elektrownia jądrowa Paks. Rosja zwleka z pracami
Węgierska elektrownia jest rozbudowywana za rosyjskie pieniądze. Na początku roku Rosatom twierdził, że prace budowlane przy Paks-2 ruszą „do końca 2023 r"., teraz szef rosyjskiego koncernu zapewnia, że rozpoczną się w pszyszłym roku i że budowie nic nie przeszkodzi.
Czytaj więcej
Choć Rosjanie zapewniają, że do rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej Paks wszystko jest gotowe, to pierwszy beton pod fundamenty nowych reaktorów wyleją dopiero „do końca 2024 roku”. Dlaczego tak późno? Może tu chodzić o pieniądze. Budowę finansuje prowadząca wojnę Rosja.
Stany Zjednoczone chcą wyjaśnień od Warszawy ws. słów Morawieckiego
Źródło dyplomatyczne w Europie powiedziało Bloombergowi, że polscy dyplomaci prywatnie zapewniali swoich zagranicznych odpowiedników o dalszym wsparciu militarnym dla Ukrainy ze strony Polski, nawet jeśli na mniejszą skalę
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone zwróciły się do polskiego rządu o wyjaśnienie słów premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że Polska nie przekazuje już broni walczącej Ukrainie.
Budanow: Ukraińskie ataki na most Krymski będą regularne
„Nie chodzi o to, czy zaatakujemy, czy nie. Robimy to regularnie, więc to skończymy. To tylko kwestia czasu” – powiedział szef Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Gubernator Krymu do mieszkańców: Przestańcie siać panikę
Michaił Razwożajew, zainstalowany przez Rosję gubernator Krymu, powiedział mieszkańcom, aby zachowali spokój, mówiąc, że wojsko kieruje ataki rakietowe na okupowane terytorium.
Rosyjskie systemy obrony powietrznej „zareagowały” i szczątki rakiet zostały rozrzucone nad głównym miastem Sewastopola – napisał w Telegramie.
Jak podają media społecznościowe, wyją syreny powietrzne, a nad miastem ustawiono zasłonę dymną.
„Widzę wasze wiadomości w sieciach społecznościowych dotyczące schronisk w Sewastopolu. Gorąco prosimy wszystkich: przestańcie siać panikę i zadowalać w ten sposób naszych wrogów. Ich głównym celem jest panika” – napisał Razwożajew.
Norweska policja aresztowała byłego dowódcę Grupy Wagnera za próbę nielegalnego przedostania się do Rosji
Norweska policja aresztowała byłego dowódcę grupy najemników Wagnera pod zarzutem, że próbował nielegalnie ponownie przedostać się do Rosji po złożeniu wniosku o azyl w Norwegii na początku tego roku
Policja podała w oświadczeniu opublikowanym późnym wieczorem w piątek, że dwudziestoletni mężczyzna został zatrzymany w związku z próbą nielegalnego przekroczenia granicy z Rosją, ale nie podała jego nazwiska.
Andriej Miedwiediew uciekł w styczniu z Rosji do Norwegii. Jego prawnik Brynjulf Risnes powiedział agencji Reuters, że jego aresztowanie było wynikiem nieporozumienia.
Niemiecka firma z kontraktem na przewóz gazu z Rosji
Securing Energy for Europe GmbH (SEFE) od października zamierza przewozić gaz skroplony (LNG) produkowany w Jamale na Syberii. Ładunek ma być przeznaczony dla indyjskiego odbiorcy.
Czytaj więcej
Niemiecka firma Securing Energy for Europe GmbH, czyli upaństwowiona Gazprom Germania, podpisała kontrakt na przewóz gazu skroplonego z Jamału do Indii. Oburzeni są nawet sami Niemcy.
Zełenski gotów przeprowadzić wybory
Zełenski podczas wizyty w Kanadzie powiedział, że jest gotów, by w kraju przeprowadzić wybory prezydenckie, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny się odbyć w 2024 roku.
Prezydent uważa jednak, że Ukraińcy nie zgodzą się na wydawanie pieniędzy na inne potrzeby, z wyjątkiem bezpieczeństwa wojskowego.
Ponadto trwająca wojna może utrudnić głosowanie żołnierzy oraz mieszkańców terenów okupowanych.
Doradca gubernatora Krymu: Bezprecedensowy cyberatak na serwisy internetowe
Podczas ukraińskiego ataku na kwaterę główną dowództwa Floty Czarnomorskiej mieszkańcy Krymu stracili połączenie z Internetem.
Półwysep został jednocześnie dotknięty „bezprecedensowym cyberatakiem” na dostawców Internetu, powiedział Oleg Kriuczkow, doradca gubernatora Krymu.
Premier Iraku odwiedzi Moskwę
Jak wynika z oświadczenia irackiego ministerstwa spraw zagranicznych podanego przez Reutersa, premier Iraku Mohammed Shia Al-Sudani odwiedzi Moskwę w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Minister spraw zagranicznych Fuad Hussein cytuje oświadczenie złożone podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Kolejne eksplozje w okupowanym Sewastopolu
Eksplozje odnotowano m.in. w pobliżu Ikermanu, gdzie znajduje się skład ropy dla Floty Czarnomorskiej.
Rosja rozmieszcza lotniskowiec z ośmioma Kalibrami na Morzu Czarnym
W sobotę 23 września o godzinie 9:00 Rosja wysłała na Morze Czarne cztery okręty do zadań bojowych, w tym jeden lotniskowiec rakietowy Kalibr z ośmioma rakietami Kalibr.
Brytyjczycy prowadzili tajne rozmowy z Moskwą
Dyskretne spotkania miały miejsce w ciągu ostatnich 18 miesięcy w różnych miejscach, takich jak Wiedeń i Nowy Jork.
Czytaj więcej
Jak podaje brytyjski portal Inews, brytyjscy urzędnicy zaangażowali się w rozmowy dyplomatyczne z kluczowymi przedstawicielami Kremla, dotyczące globalnego bezpieczeństwa zagrożonego trwającym konfliktem na Ukrainie.
Rosyjski działacz skazany na osiem lat więzienia za nagranie wideo w Buczy
Rzecznik sądu wojskowego w centrum Jekaterynburga potwierdził AFP, że działacz Richard Rouz został skazany na osiem lat więzienia.
Sąd wojskowy w Jekaterynburgu skazał Richarda Rouza za rozpowszechniani3 „fałszywych informacji” na temat armii rosyjskiej (art. 207 § 3 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej) i „usprawiedliwiania terroryzmu” (art. 205 § 2 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej)
Władze oskarżyły mężczyznę o szerzenie dezinformacji, a następnie wszczęły sprawę związaną z terroryzmem przeciwko 38-letniemu Rouzowi, po odnalezieniu postu wzywającego do zabicia prezydenta Władimira Putina w celu zakończenia działań wojennych na Ukrainie.
Jak podaje OVD-Info, jego żona, Maria Rouz, została zatrzymana w kwietniu 2022 r. i zwolniona do czasu procesu. Grupa podała, że uciekła do Armenii, gdzie została przetrzymywana i wraz z synem grożono jej ekstradycją. Jak podaje OVD-Info,uciekła do Polski.
Sztab Generalny podaje nowe informacje o rosyjskich stratach
Ostatniej doby według strony rosyjskiej Rosjanie stracili m.in. 510 żołnierzy,, 11 czołgów i jeden okręt podwodny.
KE zaleci rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą
Komisja Europejska zaleci w przyszłym miesiącu rozpoczęcie poważnych negocjacji z Ukrainą w sprawie jej członkostwa w UE, podała 12 września agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na źródła.
ISW omawia polsko-ukraińskie stosunki po wystąpieniu prezydenta Zełenskiego w ONZ
Wydaje się, że rosyjskie wysiłki na rzecz zaostrzenia podziałów między Ukrainą a jej partnerami z Europy Środkowej poniosły porażkę - piszą analitycy Instytutu Studiów nad Wojną.
Czytaj więcej
Ataki Rosji na ukraiński port i infrastrukturę zbożową wpisują się w kampanię mającą na celu pogorszenie stosunków Ukrainy z zachodnimi sąsiadami, w tym z Polską - piszą analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Rosja zaatakowała obwód odeski rakietami Oniks
W nocy z 22 na 23 września Rosja wystrzeliła na obwód odeski rakiety przeciwokrętowe Oniks.
Dwa pociski trafiły w teren rekreacyjny w obwodzie odeskim, ale jest to teren otwarty. Nie ma krytycznych uszkodzeń ani ofiar - poinformowała Nataliia Humeniuk, szefowa centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego Południe.
Budanow: W ataku Ukrainy na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu zginęło co najmniej 9 osób
- Wśród rannych jest dowódca , generał pułkownik Romanczuk, który jest w bardzo poważnym stanie. Szef sztabu, generał broni Cekow, jest nieprzytomny - powiedział Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
Rosyjscy hakerzy atakują systemy komputerowe Państwowej Specjalnej Służby Łączności
Hakerzy współpracujący z rosyjskimi agencjami wywiadu zagranicznego, krajowego i wojskowego zintensyfikowali kampanie włamań cyfrowych do Prokuratury Generalnej Ukrainy i wydziałów dokumentujących zbrodnie wojenne
- Grupy, które zidentyfikowaliśmy jako zaangażowane w tę działalność, należą do rosyjskich agencji wywiadowczych GRU i FSB - powiedział Jurij Szczehol, szef Państwowej Specjalnej Służby Łączności Ukrainy, w rozmowie z Reutersem.
Węgry mają nadzieję na kontynuację współpracy w zakresie technologii kosmicznych z Rosją
Powiedział o tym minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó po spotkaniu z Ławrowem.
Szijjártó dodał, że Węgry planują wysłać swojego astronautę na ISS wiosną 2025 r., dlatego „węgierscy astronauci będą współpracować z rosyjskimi kolegami” na pokładzie stacji orbitalnej.
Szijjártó powiedział także, że nie ma potrzeby wprowadzania nowych pakietów unijnych sankcji wobec Rosji. Minister spraw zagranicznych Węgier poinformował, że planuje wizytę w Moskwie w dniach 11–13 października.
Premier Rumunii uda się do Kijowa na rozmowy ws. zboża
Rumuńskie media podają, że premier Marcel Ciolacu uda się do Kijowa wraz z kilkoma swoimi ministrami na kluczowe rozmowy na temat zakazu importu zbóż.
- Mam zamiar odbyć podróż z kilkoma ministrami do Kijowa, kiedy, jak sądzę, zakończymy wszystkie dyskusje dotyczące eksportu na terytorium Rumunii – powiedział Ciolacu.
Rumunia nie należy do krajów, które wprowadziły jednostronny zakaz importu ukraińskiego zboża, ale poszła za zakazem Komisji Europejskiej, który wygasł pod koniec ubiegłego tygodnia.
Ta wojna to ludobójstwo – powiedział Zełenski przed parlamentem Kanady w Ottawie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas piątkowego przemówienia przed parlamentem Kanady w Ottawie nazwał wojnę Rosji na Ukrainie ludobójstwem.
Prezydent podziękował Kanadzie za jej wsparcie polityczne i wyraził wdzięczność za przywództwo Kanady we wspieraniu „ukraińskiego ruchu na rzecz NATO”. Ukraina stara się o członkostwo w Sojuszu,
Kanada nałożyła sankcje na 42 Rosjan i 22 rosyjskie instytucje, w tym Wyższą Szkołę Ekonomiczną
Kanada nałożyła sankcje na 42 obywateli Rosji i 22 osoby prawne, w tym Wyższą Szkołę Ekonomiczną (HSE), Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) i gazetę Komsomolskaja Prawda. Ogłoszono to podczas wizyty prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego w Kanadzie.
Sankcje objęły także wydawnictwo „Wzgliad”, Rosyjski Instytut Studiów Strategicznych, Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne, klub dyskusyjny Wałdaj i Junarmia (ruch patriotyczny powstały z inicjatywy ministra obrony Szojgu).
Wśród osób objętych sankcjami znaleźli się rektor MGIMO Anatolij Torkunow, szef Ministerstwa Pracy Anton Kotiakow, politolodzy Fiodor Łukjanow, Andriej Kortunow, Dmitrij Trenin i szef Rossotrudniczestwo Jewgienij Primakow.
Na liście sankcyjnej znalazła się także rosyjska gimnastyczka Nikita Nagorny, która kieruje kwaterą główną Junarmii.
Ukraiński generał: Zima nie zatrzyma ofensywy Kijowa, a największy przełom dopiero nadejdzie
- Zima nie spowolni ukraińskiej kontrofensywy, a największy przełom w Kijowie dopiero nadejdzie – powiedział CNN gen. Ołeksandr Tarnawski.
- Pogoda może stanowić poważną przeszkodę podczas natarcia, ale biorąc pod uwagę sposób, w jaki będziemy posuwać się naprzód, głównie bez pojazdów, nie sądzę, że aura będzie miała duży wpływ na kontrofensywę - mówił generał.
Intensywne deszcze jesienią mogą spowodować podmoknięcie ziemi na Ukrainie i utrudnienie poruszania się ciężkim sprzętem, takim jak czołgi, ale Tarnawski twierdzi, że siły ukraińskie poruszają się w małych grupach, głównie pieszo.
Kanada przeznaczy dodatkowe fundusze na pojazdy opancerzone dla Ukrainy
Kanada ogłosiła przeznaczenie dodatkowych funduszy w wysokości prawie 650 milionów dolarów kanadyjskich na pomoc dla Ukrainy, oprócz swoich wcześniejszych zobowiązań.
Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę 50 pojazdów opancerzonych. Pojazdy zostaną zbudowane w Kanadzie, a następnie przetransportowane na Ukrainę, ale obecnie nie jest jasne, jakiego dokładnie będą typu i specyfikacji ani kiedy Kijów będzie mógł spodziewać się dostawy.
Minister obrony Kanady zapowiedział już w styczniu dostawę na Ukrainę 200 transporterów opancerzonych Senator (APC).
Relacja z piątku:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Joe Biden, w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział, że pierwsza partia czołgów Abrams trafi na Ukrainę w przyszłym tygodniu.