Polski Alarm Smogowy, co roku publikuje zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Ale tylko "Rzeczpospolita", dzięki współpracy z organizacją, publikuje ranking największych czyściochów!
Konsekwentna polityka antysmogowa
Na liście miast, w których warto zamieszkać, znajdują się zupełnie małe gminy, ale też duże miasta, prowadzące konsekwentną politykę antysmogową. Według najnowszych danych, tak jak niekwestionowanym królem smogu jest Nowy Targ – miasto, w którym odnotowywano największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej, tak jego pozytywnym odpowiednikiem jest Kołobrzeg. W tej nadmorskiej miejscowości odnotowano zerowe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu. Jego krajowa norma wynosi 1 ng/m3 na rok, a norma WHO 0,12ng/m3.
Czytaj więcej
Nowa Ruda na Dolnym Śląsku została nowym smogowym liderem Polski. Dalej uplasowały się małopolskie Nowy Targ i Sucha Beskidzka.
Zachodniopomorskie rządzi
Na krótkiej liście prymusów znalazły się aż 4 gminy z zachodniopomorskiego, 3 z warmińsko-mazurskiego, 2 z podkarpackiego i po jednym z lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, pomorskiego i podlaskiego. We wszystkich tych gminach, poza Kołobrzegiem, odnotowano poziom rakotwórczej substancji zgodny z normą, czyli 1 ng/m3.
W tym roku w dwóch pozostałych kategoriach wygrywa mała miejscowość w Podlaskiem, czyli Borsukowizna. Tu średnie roczne stężenie pyłów PM10 wynosi 10, za to nie odnotowano ani jednego dnia nienadającego się do oddychania! Najmniejszą liczbę dni smogowych, bo tylko 1 dniem mogą chwalić się Smolary Butnickie (lubuskie), Iwonicz-Zdrój-Rąba (podkarpackie) i król czyściochów Kołobrzeg (zachodniopomorskie). Tylko jeden dzień więcej odnotował Słupsk (pomorskie), a 3 dni smogowe Florianka (lubelskie) i Rymanów-Zdrój (podkarpackie). W czołówce jest też Koszalin (zachodniopomorskie) i Zielona Gra (lubuskie).