Bliżej do utworzenia muzeum przesiedleń?

Rady miejskie Zgorzelca i Görlitz prawdopodobnie już w marcu uchwalą memoranda w sprawie utworzenia wspólnego muzeum Wspominajmy Razem. Ideę popierają czołowi polscy i niemieccy politycy.

Publikacja: 13.02.2008 01:06

Centrum Pamięci, Dokumentacji i Badań Naukowych ma powstać w budynku przerzuconym przez Nysę Łużycką. Będzie pokazywać przesiedlenia Polaków, Niemców, ale także m.in. Greków i mieszkańców byłej Jugosławii. – Miałoby stać się jednym z najważniejszych miejsc polsko-niemieckiego dialogu historycznego, ośrodkiem spotkań młodzieży – zapowiada burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Pierwsze memorandum w sprawie muzeum uchwalone w Zgorzelcu w ubiegłym roku zostało unieważnione przez wojewodę dolnośląskiego z PiS. Uznał, że wykracza poza kompetencje radnych i ingeruje w politykę zagraniczną. Burmistrz Zgorzelca twierdzi, że projekt nie będzie już odpowiedzią na inicjatywę Eriki Steinbach.

– Teraz znikną wszelkie odniesienia do widocznego znaku i innych podobnych przedsięwzięć – zapowiada Gronicz. – Nie będziemy używać terminu „wpędzenia”. Nowe memorandum koncentrować się będzie na tragedii osób, które musiały opuścić domy, a nie narodów.

Władze Zgorzelca zdają sobie sprawę, że rdzeniem centrum będzie jednak historia przesiedleń Polaków i Niemców. – Będziemy pokazywać fakty w obiektywnym świetle i w historycznym kontekście – uspokaja burmistrz.

W szczerość intencji powątpiewa europoseł Konrad Szymański z PiS, który wcześniej odmówił poparcia muzeum Wspominajmy Razem. – Tu chodzi raczej o ukrycie niż wyeliminowanie kłopotliwych aspektów, związanych z jego funkcjonowaniem.

Jego zdaniem prawdziwe intencje, pokazujące pozornie podobne losy Polaków i Niemców, a w konsekwencji relatywizację historii, zawierało pierwsze memorandum radnych Zgorzelca, zanim pomysł poddano szerokiej dyskusji.Gronicz zaznacza, że konsultował projekt memorandum z niemieckimi partnerami i ich opinie są pozytywne.

Magistrat Görlitz ma oficjalne poparcie idei muzeum od kanclerz Angeli Merkel, byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsäckera, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Pötteringa i przewodniczącego polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej Marcusa Merkela. Projekt popiera też były szef NPD w Görlitz Juergen Krumpholz, który w 2005 roku zorganizował marsz neofaszystów nad Nysą pod hasłem „Polen, raus”.

– Jestem jednak spokojny, że radni Görlitz nie skorzystają z jego poparcia ani rad, tak jak my odrzucimy ewentualne wsparcie Narodowego Odrodzenia Polski– dodaje Gronicz.

Społeczeństwo
Ma być trudniej o polski paszport
Społeczeństwo
Dzietność w Polsce szoruje po dnie. Najnowsze dane mogą szokować
Społeczeństwo
Apel o wsparcie dla programów badawczych dla białoruskiej opozycji
Społeczeństwo
Repatriacje: więcej pieniędzy, ale tylko dla polskich zesłańców
Społeczeństwo
Kolejny incydent w szpitalu. „Agresywny i wulgarny pacjent”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku