Reklama
Rozwiń

Sąd Najwyższy o zmianie postępowania spadkowego na podstawie nowo ujawnionych faktów

Uczestnik postępowania spadkowego może żądać zmiany postanowienia tylko na podstawie faktów, których nie mógł powołać w pierwotnym postępowaniu.

Aktualizacja: 26.12.2021 12:02 Publikacja: 05.07.2021 16:36

Testament

Testament

Foto: AdobeStock

W związku z końcem 2021 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Dziś prezentujemy tekst z lipca 2021.

Wniosek o zmianę trzeba zaś składać przed upływem roku od dnia, w którym zainteresowany uzyskał tę możność. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego będącego przestrogą, by nie zwlekać z ujawnieniem istotnych faktów dotyczących dziedziczenia.

O zmianę postanowienia wystąpił Zbigniew M., który wskazywał, że testament matki odnalazł po wydaniu postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, które teraz skarżył.

Czytaj też:

Dziedziczenie i związane z tym problemy

Sądy Rejonowy i Okręgowy dla Warszawy-Pragi ustaliły, że na adres jego zamieszkania doręczono mu w formie awiza odpis wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i zawiadomienie o terminie rozprawy. Był zatem uczestnikiem tamtego postępowania spadkowego.

Oba sądy dostrzegły rozbieżność między twierdzeniami Zbigniewa M. co do jego przebywania w czasie postępowania spadkowego poza miejscem zamieszkania. Mogły zatem dokonać oceny zebranego materiału dowodowego i w konsekwencji uznać, że Zbigniew M. został skutecznie powiadomiony.

Co więcej, bratankowie (inni spadkobiercy) okazali mu postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a on niezwłocznie zasięgnął porady prawnej i udzielił prawnikowi pełnomocnictwa w celu dokonania wglądu do akt.

Gdyby zatem czuł się pokrzywdzony postanowieniem, zleciłby prawnikowi zaskarżenie ewentualnie wniosek o przywrócenie terminu do jego złożenia. Ponadto wniosek o zmianę postanowienia o nabyciu spadku złożył po terminie.

Zbigniew M. nie dał za wygraną i odwołał się do Sądu Najwyższego, ale nieskutecznie.

Sąd Najwyższy wskazał, że przez uczestnictwo w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku należy rozumieć formalny udział, nie stopień aktywności czy bierność.

To, że uczestnik z różnych powodów nie brał w nim aktywnego udziału, nie zmienia jego statusu uczestnika. A ten, kto był uczestnikiem, może żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku tylko wówczas, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.

Ograniczenia te uzasadnione są ochroną stabilności stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem porządku dziedziczenia. I są całkowicie niezależne od wagi rozbieżności między treścią wydanego orzeczenia a treścią orzeczenia, które powinno zostać wydane. Ponadto uchybienie terminowi albo zaniechanie wskazania podstawy uzasadniającej zmianę lub przyczyn niepozwalających przedstawić jej w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku prowadzi zawsze do oddalenia wniosku o zmianę takiego stwierdzenia.

– Nawet jednak gdyby uznać, jak w skardze kasacyjnej zostało podniesione, że testament ten został odnaleziony w 2013 r. (a zatem po zakończeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku), także wówczas zachodziłaby przeszkoda do skutecznego zainicjowania postępowania z art. 679 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Wniosek o zmianę stwierdzenia został bowiem złożony dopiero w lipcu 2015 r., a zatem z uchybieniem rocznego terminu – wskazała w konkluzji uzasadnienia orzeczenia sędzia SN Joanna Misztal-Konecka, sprawozdawca.

W konsekwencji Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną.

Sygnatura akt: I CSKP 47/21

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku