Będzie pozew zbiorowy samorządów za reformę edukacji

Dwanaście miast zamierza ubiegać się o zwrot kosztów, jakie samorządy poniosły z uwagi na wprowadzenie reformy edukacji. Pozew zbiorowy jest w trakcie przygotowywania - informuje portal Onet.pl.

Publikacja: 06.03.2019 08:43

Będzie pozew zbiorowy samorządów za reformę edukacji

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

mat

Jak czytamy w Onet.pl, pozew przygotowuje 12 polskich miast należących do Unii Metropolii Polskich, m.in. Poznań, Bydgoszcz, Lublin i Wrocław. Inicjatorem jest prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Samorządy będą domagały się zwrotu kosztów, jakie musiały ponieść przy wprowadzaniu reformy edukacji.

- Jako miasto Poznań już w 2017 roku występowaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie. Rok później wystąpiliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego. Decyzja była odmowna - mówi Onetowi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Dlatego samorządy postanowiły zjednoczyć siły i zwrotu wydatków domagać się w sądzie. - To pokaże siłę samorządów i niezgodę na wprowadzanie przez władze centralne rozmaitych rozwiązań, których koszty realne ponoszą później właśnie samorządy. Na razie jesteśmy na etapie szacowania - uzgadniamy pomiędzy samorządami, jakie kategorie wydatków będą przedmiotem naszych roszczeń - dodaje Foligowski.

Jak tłumaczy, większość wydatków to te związane ze zwalnianymi nauczycielami. A te trudno byłoby obronić w sądzie wykazując, że konkretna zmiana zatrudnienia wynikała bezpośrednio z reformy edukacji.

- Nie chcemy narazić się na podważenie. Roszczenie będzie dotyczyło wydatków, które w prosty sposób udowodnimy w materiale dowodowym. Będą to wydatki, które wiązały się z dostosowaniem budynków do nowych potrzeb, powstałych w wyniku reformy edukacji bądź ich wyposażenia w związku z przyjęciem młodszych bądź starszych roczników - wyjaśnia rozmówca Onetu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem