Koronawirus: zdalne obrady rady gminy

31 marca weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Pośród licznych zmian regulujących stosunki publiczne i gospodarcze w okresie zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii, znalazły się również przepisy pozwalające na zwołanie i odbycie sesji rady gminy (powiatu, sejmiku województwa) w trybie zdalnym.

Publikacja: 06.04.2020 17:15

Koronawirus: zdalne obrady rady gminy

Foto: Adobe Stock

Zapis w tej materii nie został wprowadzony na stałe do ustaw ustrojowych poszczególnych szczebli samorządu, lecz stanowi wyjątkowe rozwiązanie na czas sytuacji kryzysowej związanej z COVID-19. Ustawodawca uciął tym samym szeroką dyskusję samorządowców i organów nadzoru co do tego, czy dotychczas obowiązujące przepisy samorządowe, dopuszczają takie rozwiązanie.

W pierwotnej ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach (....) dodano art. 15 zzx na mocy którego organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego oraz kolegialnie organy wykonawcze w jednostkach samorządu terytorialnego, mogą zwoływać i odbywać obrady, sesje, posiedzenia, zgromadzenia lub inne formy działania właściwe dla tych organów, a także podejmować rozstrzygnięcia, w tym uchwały, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie (zdalny tryb obradowania).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach