Urna na głosy ma być przezroczysta

Prezydent Bronisław Komorowski proponuje, by wójt wysłał do każdego pismo z instrukcją, jak głosować.

Publikacja: 09.01.2015 08:24

Urna na głosy ma być przezroczysta

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Kancelaria Prezydenta RP wniosła w czwartek do marszałka Sejmu projekt nowelizacji kodeksu wyborczego.

To reakcja na liczne zarzuty, że ostatnie wybory samorządowe zostały sfałszowane, a także na kłopoty wyborców związane z prawidłowym oddaniem głosu.

Kadencje w PKW

Projekt przewiduje, że członkowie Państwowej Komisji Wyborczej będą powoływani na dziewięcioletnie kadencje. Przewodniczącym komisji ma być sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

– To dobre rozwiązanie – ocenia sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei prof. Marek Chmaj uważa, że lepiej by było, aby PKW została wpisana do konstytucji, a jej uchwały zyskały moc rozporządzeń, czyli aktów prawa miejscowego. – Tego się jednak nowelizacją kodeksu wyborczego oczywiście wprowadzić nie da – mówi.

Ustalenia PKW mają być podejmowane w formie uchwały, większością głosów i w obecności co najmniej pięciu jej członków. W ten sposób PKW będzie m.in. ustalać wzór karty do głosowania. Komisja będzie też mogła odstąpić od zapisanej w projekcie zasady, że karta ma być jednostronnie zadrukowana.

Inny niż zapisany w projekcie wzór karta będzie mogła jednak przybrać jedynie wówczas, gdy liczba zarejestrowanych kandydatów (list) jest tak duża, że na jednej kartce się nie pomieszczą.

Projekt nowelizacji kodeksu wyborczego wprowadza jeszcze jeden ważny element każdej karty do głosowania: informację o tym, jak prawidłowo wyborca ma oddać głos.

Zgodnie z projektem głosowanie odbywa się przez wrzucenie karty do urny wyborczej. Ta ma być wykonana z przezroczystego materiału oraz na tyle duża, by pomieścić wszystkie głosy.

Mąż zaufania z kamerą

Projekt nakłada również nowe obowiązki na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). Będą musieli poinformować każdego wyborcę na piśmie do dziesiątego dnia przed dniem wyborów o wpisaniu go do spisu wyborców oraz podać numer obwodu do głosowania i siedzibę obwodowej komisji wyborczej. W zawiadomieniu ma się znaleźć również informacja o dacie wyborów i godzinach głosowania, o sposobie głosowania właściwym dla przeprowadzanych wyborów i warunkach ważności głosu. Druk i wysyłka informacji podniesie koszt wyborów, które sa finansowane z budżetu PKW.

Prezydent chce ponadto zmienić zasady liczenia głosów przez komisje. Zgodnie z projektem czynności obwodowej komisji wyborczej będą mogły być rejestrowane przez mężów zaufania z wykorzystaniem ich własnych urządzeń rejestrujących. Liczenie wyjętych z urny głosów ma się odbywać wspólnie przez wszystkich członków komisji.

Nowością będzie podawanie przez komisje liczby nieważnych głosów wraz z przyczyną nieważności.

– Dobrze się również stało, że prezydencki projekt precyzuje zasady wnoszenia protestów na wybór wójta – zauważa Stefan Płażek z UJ. – Dzięki temu będzie jasno określone, do jakiego sądu wnosi się taki protest. Obecnie z przepisów nie wynika wprost, że jest to sąd okręgowy – wyjaśnia.

etap legislacyjny: wniesiony do Sejmu

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce