Ustalenia PKW mają być podejmowane w formie uchwały, większością głosów i w obecności co najmniej pięciu jej członków. W ten sposób PKW będzie m.in. ustalać wzór karty do głosowania. Komisja będzie też mogła odstąpić od zapisanej w projekcie zasady, że karta ma być jednostronnie zadrukowana.
Inny niż zapisany w projekcie wzór karta będzie mogła jednak przybrać jedynie wówczas, gdy liczba zarejestrowanych kandydatów (list) jest tak duża, że na jednej kartce się nie pomieszczą.
Projekt nowelizacji kodeksu wyborczego wprowadza jeszcze jeden ważny element każdej karty do głosowania: informację o tym, jak prawidłowo wyborca ma oddać głos.
Zgodnie z projektem głosowanie odbywa się przez wrzucenie karty do urny wyborczej. Ta ma być wykonana z przezroczystego materiału oraz na tyle duża, by pomieścić wszystkie głosy.
Mąż zaufania z kamerą
Projekt nakłada również nowe obowiązki na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). Będą musieli poinformować każdego wyborcę na piśmie do dziesiątego dnia przed dniem wyborów o wpisaniu go do spisu wyborców oraz podać numer obwodu do głosowania i siedzibę obwodowej komisji wyborczej. W zawiadomieniu ma się znaleźć również informacja o dacie wyborów i godzinach głosowania, o sposobie głosowania właściwym dla przeprowadzanych wyborów i warunkach ważności głosu. Druk i wysyłka informacji podniesie koszt wyborów, które sa finansowane z budżetu PKW.
Prezydent chce ponadto zmienić zasady liczenia głosów przez komisje. Zgodnie z projektem czynności obwodowej komisji wyborczej będą mogły być rejestrowane przez mężów zaufania z wykorzystaniem ich własnych urządzeń rejestrujących. Liczenie wyjętych z urny głosów ma się odbywać wspólnie przez wszystkich członków komisji.