Związek Miast Polskich postanowił zwrócić się do prezydenta RP, aby ten podpisał uchwaloną 9 kwietnia 2015 r. nowelizację ustawy o VAT i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten ocenił niekorzystne dla samorządów rozwiązania. Chodzi o zapisane w nowelizacji zasady ustalania proporcji w procesie odliczania VAT naliczonego.
Spór wokół proporcji
– Mówiąc w dużym uproszczeniu, proporcje te służą oddzieleniu tej działalności jednostek samorządu terytorialnego, która opodatkowaniu VAT podlega, od niepodlegającej temu podatkowi – wyjaśnia Marcin Święcicki, poseł PO.
Proporcje te samorząd będzie obliczał albo na podstawie określonych w rozporządzeniu kryteriów, albo opierając się na danych finansowych. Ta druga metoda zakłada, że proporcje mają być obliczane jako stosunek rocznego obrotu z działalności gospodarczej w rocznym obrocie j.s.t. powiększonym o dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze otrzymane na wykonywaną przez samorząd działalność inną niż gospodarcza.
Ustalone zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT proporcje będą miały wpływ na wysokość VAT, który samorząd musi zapłacić.
– A to dlatego, że zgodnie z nowymi zasadami przy wyliczaniu proporcji odliczenia VAT naliczonego od towarów i usług nabytych np. w związku z remontem budynku urzędu miasta będzie trzeba uwzględnić m.in. subwencję oświatową czy otrzymaną dotację na świadczenia rodzinne – tłumaczy Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.