Zakopane chce zmian w prawie. Chodzi o głośną sprawę pobierania opłaty klimatycznej

Rada Miasta Zakopane zdecydowała o wystąpieniu z petycją do Sejmu i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zmianę przepisów dotyczących warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobrać opłatę miejscową. To pokłosie głośnej sprawy sądowej.

Publikacja: 29.09.2024 11:10

Zakopane chce zmian w prawie. Chodzi o głośną sprawę pobierania opłaty klimatycznej

Foto: Adobe Stock

mat

Urząd Miasta Zakopanego pobiera opłatę miejscową od turystów za każdy dzień pobytu pod Tatrami w wysokości 2 złotych. W lipcu 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał jednak, że samorząd pobiera opłatę za czyste powietrze bezprawnie, gdyż powietrze nie spełnia wymaganych norm.

Spór o opłatę klimatyczną

Uchwałę do sądu zaskarżył jeden z turystów, profesor krakowskiej ASP Bogdan Achimescu. Jego zdaniem nie powinno się płacić za powietrze, które jest zanieczyszczone. Poparły go organizacje ekologiczne i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sąd stwierdził, że uchwała rady miasta dotycząca pobierania opłaty miejscowej z 2008 r. jest wadliwa i zachodzą przesłanki do uznania jej nieważności. Wyrok ten podtrzymał w 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny.

Zakopane nadal pobiera od turystów opłatę klimatyczną. – Wyrok NSA odnosi się do uchwały Rady Miasta Zakopane z 2008 r. Jej uchylenie nie jest równoznaczne z zakazem pobierania takiej opłaty, obowiązuje bowiem wcześniejsze rozporządzenie wojewody małopolskiego – mówił ówczesny sekretarz miasta Zakopane Grzegorz Cisło.

W grudniu 2023 r. Rada Miasta Zakopane podjęła nową uchwałę w sprawie opłaty miejscowej, ale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie stwierdziło, że jest nieważna. Wobec tego do rozstrzygnięcia sprawy przez NSA obowiązuje uchwała w tej sprawie z 2015 r.

Czytaj więcej

Zakopane nie może pobierać opłaty miejscowej - wyrok NSA

O jaką zmianę przepisów walczy Zakopane

W czwartek Rada Miasta Zakopane podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z petycją o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie nowelizacji ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobrać opłatę miejscową.

Jak czytamy na stronie samorządu, celem petycji jest zmiana przepisów ustawy i rozporządzenia poprzez wprowadzenie mechanizmu, zgodnie z którym będzie istniała możliwość weryfikacji jakości powietrza w takich miejscowościach, które sąsiadują ze sobą oraz położone są na obszarze tego samego województwa, o ile łączna liczba mieszkańców tych miejscowości jest większa niż 25 tysięcy, gdy miejscowości te położone są na terenie województwa, w których jednocześnie wskaźnik intensywności ruchu turystycznego jest wyższy niż średni dla terytorium Polski. Dalej wskazano, że zmiana przepisów powinna dawać możliwość określenia dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu ze względu na ochronę zdrowia ludzi, nie tylko dla obszarów określanych jako strefy, ale również dla poszczególnych miejscowości, które wchodzą w skład tych stref, w których ma być pobierana opłata miejscowa.

Radny z Zakopanego i szef miejskiej komisji turystyki i promocji Tymoteusz Mróz w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśnił, że "w przypadku Zakopanego strefa obejmuje kilkadziesiąt miejscowości z kilku powiatów i w tym przypadku przekroczenia norm powietrza już są. Wtedy pobieranie opłaty miejscowej nie jest zgodne z prawem". - Walczymy o to, aby zmienić tą ustawę i wystąpiliśmy do Rady Ministrów i kancelarii Sejmu, aby jakość powietrza była brana pod uwagę tylko w konkretnych miejscowościach, które taką opłatę pobierają – wyjaśnił Mróz.

Rocznie z tytułu opłaty miejscowej do budżetu miasta wpływa ok 4,5 mln zł.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego