Pomoc społeczna: Najbardziej bezdomne regiony w Polsce

Najwięcej bezdomnych jest w woj. mazowieckim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, śląskim i pomorskim. Najmniej – w świętokrzyskim, podlaskim i opolskim

Publikacja: 30.07.2012 11:50

Skalę bezdomności w Polsce można wstępnie określić na ponad 24 tys. osób

Skalę bezdomności w Polsce można wstępnie określić na ponad 24 tys. osób

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

W Narodowym Spisie Powszechnym 2011 osoby bezdomne bez stałego miejsca pobytu zostały spisane w dwóch odrębnych badaniach. Wyróżniono dwie kategorie osób bezdomnych.

Pierwszą stanowią bezdomni bez dachu nad głową. Do kategorii tej należą przede wszystkim osoby, które wieczór i noc spędzają poza jakąkolwiek instytucją funkcjonującą całodobowo.

Miejsca przebywania tych osób to: dworce kolejowe i autobusowe oraz ich okolice, kanały i węzły ciepłownicze, ulice, plaże, bunkry, lasy i parki, miejsca na cmentarzach, centra handlowe, parkingi, opuszczone samochody, przyczepy kempingowe, klatki schodowe, zsypy, piwnice, strychy, śmietniki, ziemianki, wagony i bocznice kolejowe, ogrzewalnie.

Osoby te spisywane były przez rachmistrzów spisowych, w ściśle określonym czasie, w miejscach wcześniej rozpoznanych przez gminne biura spisowe we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, strażą miejską i innymi organizacjami zajmującymi się osobami bezdomnymi.

Bezdomni drugiej kategorii to osoby bez stałego miejsca zamieszkania, które często przemieszczają się pomiędzy różnymi obiektami zbiorowego zakwaterowania takimi, jak schroniska, noclegownie i instytucje dla bezdomnych. Osoby te spisane zostały według zasad przygotowanych dla obiektów zbiorowego zakwaterowania z wykorzystaniem aplikacji internetowej.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego podsumowującego Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011, skalę bezdomności w Polsce można wstępnie określić na ponad 24 tys. osób. W tym osoby bezdomne pierwszej kategorii stanowią grupę liczącą ok. 9,6 tys., natomiast osoby bezdomne drugiej kategorii – ponad 14,5 tys.

Jak czytamy na portalu samorządowym, spis potwierdził tezę, że bezdomność to przede wszystkim problem wielkich miast – tam łatwiej o anonimowość, a także o jakieś, nawet dorywcze, zajęcie i prowizoryczne schronienie.

Prawie 60 proc. osób bezdomnych pierwszej kategorii spisanych zostało w pięciu województwach: mazowieckim (16,9 proc.), dolnośląskim (13,2 proc.), zachodniopomorskim (11,2 proc.), śląskim (9,2 proc.) i pomorskim (8,7 proc.). Prawie 12-krotnie mniej bezdomnych, bo nieco ponad 5 proc. spisano w województwach: świętokrzyskim (1,5 proc.), podlaskim (1,9 proc.) i opolskim (1,9 proc.).

Wśród bezdomnych zdecydowanie dominują mężczyźni, którzy stanowili ponad 84 proc. populacji bezdomnych. Najwięcej bezdomnych to osoby w średnim wieku. Prawie 87 proc. stanowiły osoby w wieku 35-64 lata. Liczba spisanych dzieci do lat 17 wyraźnie wskazuje, że rośnie liczba bezdomnych rodzin.

Informacje dotyczące okresu bezdomności zebrane od osób, które zdecydowały się odpowiedzieć na to pytanie świadczą o tym, że trudno jest wyjść z bezdomności – ponad 36 proc. spisanych już ponad 3 lata nie ma stałego schronienia, 14 proc. w stanie bezdomności jest od 1 roku do 3 lat, a prawie 9 proc. – od 4 miesięcy do roku.

Wstępne wyniki spisu wskazują, że najczęściej wymienianą przyczyną bezdomności (przy podaniu wyłącznie jednej przyczyny) było wypędzenie z mieszkania przez rodzinę lub współlokatorów (prawie 30 proc.), wymeldowanie decyzją administracyjną (około 20 proc.), pozostawienie mieszkania rodzinie z własnej inicjatywy (17 proc.), eksmisja (prawie 14 proc.) i bezrobocie (10 proc.).

W Narodowym Spisie Powszechnym 2011 osoby bezdomne bez stałego miejsca pobytu zostały spisane w dwóch odrębnych badaniach. Wyróżniono dwie kategorie osób bezdomnych.

Pierwszą stanowią bezdomni bez dachu nad głową. Do kategorii tej należą przede wszystkim osoby, które wieczór i noc spędzają poza jakąkolwiek instytucją funkcjonującą całodobowo.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy