Komitetom wyborczym, które zarejestrowały listy kandydatów w wyborach samorządowych, przysługuje prawo do bezpłatnego emitowania audycji wyborczych. Terenowe oddziały mediów publicznych – Polskiego Radia i Telewizji Polskiej – rozpoczynają ich nadawanie na 15 dni przed dniem wyborów, czyli od 6 listopada 2010 r.

Szczegółowy tryb postępowania w sprawie podziału czasu antenowego pomiędzy poszczególne komitety, jak również sposób przygotowania i emisji tych audycji określają rozporządzenia, które wydaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Określa odrębne zasady wyborów do rad i sejmików, a odrębne zasady bezpośrednich wyborów wójtów (burmistrzów i prezydentów miast).

Jak wynika z treści [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167046]rozporządzenia KRRiT z 26 września 2002 r. w sprawie trybu postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposobu przygotowania i emisji tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych przed wyborami do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (DzU nr 164, poz. 1350)[/link], w brzmieniu ustalonym [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=370517]nowelizacją z 5 października 2010 r. (DzU nr 191, poz. 1283)[/link], materiały audycji wyborczych mogą być przygotowane samodzielnie przez poszczególne komitety. W takim wypadku muszą one zostać dostarczone nadawcy najpóźniej na 24 godziny przed emisją. Mogą one również zostać przygotowane z wykorzystaniem udostępnionego w tym celu komitetom sprzętu należącego do publicznych nadawców. Z wnioskiem o jego udostępnienie komitet powinien wystąpić także na 24 godziny przed planowaną rejestracją programu.

Co ważne, zarówno rejestracja, jak i emisja tych programów dokonywana jest na koszt Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz spółek radiofonii regionalnej. Oznacza to, że komitety nie płacą za korzystanie ze studia nagraniowego przez czas niezbędny do nagrania audycji, jednak nie dłuższy niż trzykrotność czasu jej trwania.

Bezpłatne jest również przegranie audycji z nośnika dostarczonego przez komitet na nośnik stosowany w emisji programów radiowych lub telewizyjnych.