Prof. Rzepliński o buncie w TK: Przyłębska powinna odejść

Zaplątali się we własne sieci, a Julia Przyłębska powinna zrezygnować z bycia sędzią Trybunału Konstytucyjnego – tak pismo sześciu członków TK, którzy nie uznają Przyłębskiej za prezesa, ocenia prof. Andrzej Rzepliński, który kierował TK do 2015 r.

Publikacja: 05.01.2023 12:45

Były prezes TK Andrzej Rzepliński

Były prezes TK Andrzej Rzepliński

Foto: PAP/Radek Pietruszka

- To sytuacja unikalna w Europie, ale my już od dłuższego czasu mamy prawną anarchię – mówi prof. Rzepliński, który w latach 2010-16 kierował TK, a jego następczynią została Julia Przyłębska. – Trzeba powrócić do tego, co stanowi konstytucja i ustawy o TK. Zgromadzenie powinno wyłonić kandydatów, a osoba będąca strażnikiem konstytucji – powołać prezesa - dodał.

Uważa on, że pismo sześciu sędziów TK, którzy uznali, że kadencja prezesowska Julii Przyłębskiej dobiegła końca, to „zaplątanie się we własne sieci”. – W ramach systematycznego niszczenia Trybunału uchwalili kolejną ustawę naprawczą i zaplątali się z terminami. Uchwalili, że wyganiają z TK prezesa i wiceprezesa, czyli mnie i prof. Stanisława Biernata. Gdy to upadło, była kolejna ustawa, która określa długość mandatu prezesa Trybunału.

Czytaj więcej

Andrzej Duda o buncie w TK: Gospodarzem tej sprawy jest Trybunał

- W kolejnej ustawie naprawczej uchwalili urząd nieznany konstytucji – p.o. prezesa. Bez żadnego trybu i z lekceważeniem postępowania legislacyjnego. I Pani Julia została zawieziona do pałacu prezydenckiego i ten, który stoi na straży konstytucji, zaprzysiągł p. Przyłębską jako kogoś, kto pełni obowiązki prezesa Trybunału – a została zaprzysiężona jako prezes. Gdyby się trzymali prawa chociaż jak pijany słupa, to powinni uznać, że jej kadencja – przy założeniu, że minimum elegancji wymaga zachowania szacunku - dobiegła końca – mówi Rzeczpospolitej b. prezes TK.

Jego zdaniem Julia Przyłębska niszczyła urząd prezesa TK. - Nie wiem, czy z własnej woli, czy inspirowana z zewnątrz – dodał.

Prof. Rzepliński uważa, że na następcę Julii Przyłębskiej jest już „naznaczony” Bohdan Święczkowski. – Właśnie on, człowiek, który był szefem tajnej policji, prokuratorów, jak ruski car, wysyłał na rubieże kraju. I on teraz gra rolę dysydenta wobec pani Przyłębskiej, a na koniec będzie nagrodzony. To jest ostateczny demontaż jakiejkolwiek wiarygodności TK. Najlepiej gdyby i pani Przyłębska, i wszyscy powołani do Trybunału na zajęte miejsca, złożyli rezygnację – kończy b. prezes TK. 

Czytaj więcej

Bunt w Trybunale Konstytucyjnym. Jest reakcja Julii Przyłębskiej

W środę wieczorem Rzeczpospolita ujawniła, że ci sędziowie oczekują zwołania Zgromadzenia Ogólnego, by wyłonić nowe kandydatury, z których prezydent Andrzej Duda miałby wskazać nowego prezesa Trybunału. 

Pisma są dwa. Pierwsze, do Julii Przyłębskiej podpisali: Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński i Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski oraz Bohdan Święczkowski. Drugie, do prezydenta, którego zawiadomiono o inicjatywie sześciu członków TK, podpisał sędzia Stelina.

Czytaj więcej

Szóstka sędziów TK nie uznaje Julii Przyłębskiej za prezesa i chce wyboru nowego
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?