"Nowy" sędzia SN wyłącza "starego" - kontestatora

Sędzia, którzy wyraża publicznie poglądy sprzeczne z obowiązującym porządkiem konstytucyjnym, i zdaje się podlegać nieuprawnionym naciskom, nie może też być sędzią bezstronnym.

Publikacja: 02.01.2023 15:47

"Nowy" sędzia SN wyłącza "starego" - kontestatora

Foto: Fotorzepa / Danuta Matłoch

To sedno najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.

Wydał je nowy sędzia Izby Cywilnej Mariusz Załucki wyłączając D. - sędziego ze starego, który sam zresztą o to wystąpił w sprawie z bankiem o kredyt, gdyż sam z żoną ma pożyczkę hipoteczną.

Istotne jest tu, że sędzia orzekający sięgnął do spory między sędziami, w którym także sędzia D. podpisał głośne oświadczenie 30 starach sędziów, że z powodu znanych zastrzeżeń do powołań nowych sędziów, nie będą orzekać z nowymi, choć to nie znaczy że odmawiają orzekania.

Czytaj więcej

Rozłam w SN coraz większy. 30 "starych" sędziów nie chce orzekać z nowymi

- Sędziowie, którzy wyrażają publicznie poglądy sprzeczne z obowiązującym porządkiem konstytucyjnym, a zgodne z oczekiwaniami niektórych kręgów politycznych, zdają się podlegać nieuprawnionym naciskom, co w oczywisty sposób zagraża ich niezależności. Taki sędzia nie może też być sędzią bezstronnym. Ignorowanie orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza w dobie podkreślanego w mediach kryzysu praworządności, może w istocie być postrzegane przez opinię publiczną jako przynajmniej w pewnym stopniu zależne od agend politycznych. Powyższa argumentacja zdecydowała o konieczności uwzględnienia wniosku o wyłączenie - wskazuje w uzasadnieniu sędzia Załucki.

Z kolei w drugiej sprawie sędzia ten w ramach tzw. przedsądu rozpatrując wstępnie skargę kasacyjną pozwanego banku, w który powołał się na nieważność postępowania wynikającą z niewłaściwego jego zdaniem obsadzenia sądu orzekającego zarówno w pierwszej jak i w drugiej instancji, gdyż zasiadali w nich sędziowie powołanych na skutek rekomendacji nowej KRS, nie uwzględnił zastrzeżeń banku.

- Tryb powołania na sędziego w drodze rekomendacji KRS na zasadach uregulowanych w noweli z 8 grudnia 2017 r. może wzbudzać uzasadnione podejrzenia co do bezstronności osoby powołanej na taki urząd. Jednakże zarzut bezstronności dotyczący sędziego może zostać postawiony jedynie w oparciu o skonkretyzowane okoliczności, wskazujące na zagrożenie występowaniem bezstronności w danym, konkretnym przypadku. Nie jest wystarczające odniesienie się jedynie do trybu powołania tej osoby przez aktualnie działającą w Polsce Krajową Radę Sądownictwa - wskazał sędzia.

Sygn. akt I CSK 2170/22i CSK 3738/22

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?