Reklama
Rozwiń

Sędzia Waldemar Żurek wygrał z Polską

Polska naruszyła prawo dostępu do sądu oraz wolność wypowiedzi sędziego Waldemara Żurka. Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w czwartek zasądził na jego rzecz łącznie 25 tysięcy euro tytułem zadośćuczynienia.

Publikacja: 16.06.2022 10:38

Sędzia Waldemar Żurek wygrał z Polską

Foto: PAP/Hanna Bardo

Informację  o wygranej Waldemara Żurka podała na Twitterze adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram. Według niej, Trybunał dopatrzył się naruszenia art. 6  Konwencji  praw człowieka (prawo do sądu) oraz art. 10 (wolność wypowiedzi), potwierdzając tym samym, że kiedy praworządność jest zagrożona, sędziowie mają nie tylko prawo, ale i obowiązek do wyrażania krytyki i zabierania głosu.

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek zarzucił Polsce, że pozbawiono go prawa do sądu, a także naruszono jego prawo do wolności słowa. Chodzi o przerwanie przed końcem kadencji funkcjonowania "starej" KRS, której sędzia Żurek był rzecznikiem. I sędzia Żurek i stara KRS  protestowali przeciw zmianom godzącym w niezależność sądów.

- Pozbawienie mnie stanowisk połączone z działaniami służb i organów podatkowych miało sprawić, że przestanę krytykować rządowe projekty - uważa sędzia.

ETPCz to potwierdził. W uzasadnieniu wyroku wskazał, że  brak kontroli sądowej postanowienia o usunięciu  Żurka z KRS  naruszył jego prawo dostępu do sądu.  Ponadto uznał, że działania CBA oraz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmary Pawełczyk - Woickiej wobec Żurka, miały na celu zastraszenie lub nawet uciszenie skarżącego, który próbował bronić praworządności oraz niezależności sędziowskiej. Zresztą nie tylko sędziego Żurka. Zdaniem ETPCz działania służb i instytucji państwowych miały na celu wywołanie "efektu mrożącego" także wobec  innych sędziów uczestniczących w debacie publicznej.

W ocenie Trybunału, wolność wypowiedzi sędziów w zakresie dotyczącym funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, może przerodzić się w obowiązek wypowiadania się w obronie praworządności i niezależności sędziowskiej, gdy wartości te są  zagrożone.

Czytaj więcej

Rzecznicy dyscyplinarni: sędzia Żurek sfałszował 64 orzeczenia

Czytaj więcej

Waldemar Żurek: Jestem gotowy na wszystko

Wyrok wydała Izba siedmiu sędziów ETPCz w składzie: Marko Bošnjak (Słowenia), przewodniczący, Piotr Paczolay (Węgry), Krzysztof Wojtyczek (Polska), Erik Wennerström (Szwecja), Raffaele Sabato (Włochy), Lorraine Schembri Orland (Malta), Ioannis Ktistakis (Grecja).

sygnatura akt  39650/18

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku