Marcin Chomiuk: Prawniczy rollercoaster ze spółkami medialnymi

Na spór o media publiczne warto spojrzeć też od strony kontrahentów, dostawców i pracowników tych spółek.

Publikacja: 07.02.2024 02:00

Marcin Chomiuk: Prawniczy rollercoaster ze spółkami medialnymi

Foto: Adobe Stock

Od kilku tygodni opinia publiczna, a szczególnie środowiska prawnicze śledzą wydarzenia wokół spółek prowadzących media publiczne. Nie sposób zamknąć całej, złożonej sytuacji w artykule prasowym. Warto jednak spojrzeć na nią od strony kontrahentów tych spółek, dostawców, usługodawców, a także pracowników. Jak ten problem wygląda z perspektywy praktyka zajmującego się prawem spółek i sporami korporacyjnymi?

Ostatnie wydarzenia dotyczące sytuacji prawnej spółek akcyjnych TVP i Polskiego Radia, a także PAP można podzielić na co najmniej dwa wątki. Pierwszy wątek to zmiany w radach nadzorczych i zarządach tych spółek. Drugi to otwarcie likwidacji na skutek uchwał walnych zgromadzeń tych spółek o ich rozwiązaniu. Postępowania sądowe dotyczą z jednej strony ważności uchwał walnych zgromadzeń i uchwał nowo powołanych rad nadzorczych, z drugiej ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców, Krajowym Rejestrze Sądowym, skutków tych uchwał – zmian w organach i wpisu likwidacji.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Dyscyplinarki na manowcach
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda w polityce, czyli prawo kontra demagogia
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Jaki jest stereotypowy adwokat
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Opłaty nie powinny blokować rozpatrzenia spraw w sądach
Rzecz o prawie
Michał Długosz: Unde malum w wymiarze sprawiedliwości