Polskie firmy będą zmuszone importować menedżerów?

Tylko co trzeci pracownik w Polsce chciałby się podjąć obowiązków kierowniczych, podczas gdy na świecie jest na to gotów prawie co drugi. Wszyscy za to wysoko cenią work-life balance.

Publikacja: 12.02.2024 03:00

Polskie firmy będą zmuszone importować menedżerów?

Foto: Adobe Stock

Równowaga między pracą i życiem prywatnym, czyli work-life balance, dobre wynagrodzenie i stabilność zatrudnienia – to trzy priorytety, które niemal dla wszystkich pracowników są dziś kluczowe w ocenie obecnego lub przyszłego pracodawcy.

Najnowsza edycja Workmonitora, badania agencji zatrudnienia Randstad, które w IV kwartale zeszłego roku objęło 27 tys. pracowników z 34 państw, w tym z Polski, pokazała, że pomimo wysokiej inflacji i rosnących kosztów życia, work-life balance cenimy co najmniej tak samo albo nawet wyżej (to w Polsce) niż dobre wynagrodzenie. Tej wysoko cenionej równowagi między pracą i życiem prywatnym nie chcemy poświęcać dla kariery rozumianej jako wspinania się po kolejnych szczeblach w firmowej hierarchii.

Ambicje pracowników

Co prawda aż 64 proc. uczestników polskiego badania mówi o ambitnym podejściu do swojej kariery (na świecie –56 proc.), ale chodzi im głównie o rozwój i zdobywanie nowych umiejętności, szczególnie tych, które będą potrzebne w kolejnych latach (na czele z AI).

Jedynie co trzeci pracownik w Polsce chciałby awansować na stanowisko kierownicze, w które celuje 47 proc. ogółu badanych. Tymczasem – jak wynika z niedawnego raportu firmy rekrutacyjnej Hays Poland – firmy w Polsce najczęściej odczuwają właśnie niedobór kompetencji menedżerskich. Na przełomie 2023 i 2024 roku deficyt dobrych menedżerów odczuwała prawie połowa badanych firm. Jednocześnie 30 proc. firm wskazywało kompetencje menedżerskie jako najtrudniejsze do pozyskania (na równi z cyfrowymi).

W tej sytuacji polskie firmy mogą zacząć częściej sięgać po menedżerów z zagranicy. Taki trend może wywołać rozpoczęta w ostatnich tygodniach powyborcza fala wymiany menedżerów w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa, a także w ich spółkach zależnych. Krzysztof Nowakowski, dyrektor polskiego oddziały firmy executive search Korn Ferry, przewiduje w Polsce nową wojnę o talenty menedżerskie. Według niego zniszczenia po ośmiu latach kadrowej katastrofy są tak wielkie, że można dziś mówić o setkach, a być może nawet tysiącach koniecznych zmian na najwyższych szczeblach zarządzania, podczas gdy o dobrych kandydatów będzie trudno.

– Moim zdaniem polskie firmy nie będą miały wyboru i zaczną znacznie częściej niż do tej pory sięgać po menedżerów z zagranicy, co wyjdzie nam tylko na dobre. Menedżerowie będą się cieszyć, bo wzrost wynagrodzeń jest moim zdaniem pewny – twierdzi Krzysztof Nowakowski.

Cenna elastyczność

Na stanowiskach menedżerskich może być trudnej o kluczowy dla większości pracowników work-life balance. Ten czynnik jest na tyle ważny, że 57 proc. badanych pracowników twierdzi, że nie przyjęliby oferty stanowiska, które miałoby negatywnie wpłynąć na ich równowagę między pracą a życiem prywatnym. Jak zwraca uwagę Mateusz Żydek, rzecznik Randstad, 53 proc. respondentów z naszego kraju chętnie zostanie na stanowisku, które im się podoba, chociaż nie ma na nim przestrzeni na awans czy rozwój (globalnie ta grupa jest nieco mniejsza – 51 proc.).

Prawie co drugi pracownik w Polsce i na świecie twierdzi też, że zrezygnowałby z pracy, która uniemożliwiałaby mu korzystanie z życia. Ułatwia to elastyczność miejsca i czasu wykonywania pracy, ważna dla ośmiu na dziesięciu uczestników badania. – Uelastycznienie czasu pracy może stanowić rekompensatę za ograniczenie pracy zdalnej – zaznacza Mateusz Żydek.

Rynek pracy
Grudniowy powiew optymizmu w rekrutacji
Rynek pracy
Amerykański rynek pracy znów mocno rozgrzany
Rynek pracy
Gdzie w IT jest rynek pracodawcy? Prawie 150 kandydatów na jedną ofertę pracy
Rynek pracy
Firmy poszukają na rynku potrzebnych kompetencji
Rynek pracy
Ruch na rynku pracy na plus: więcej branż zwiększa niż zmniejsza zatrudnienie