Aktualizacja: 19.04.2020 22:47 Publikacja: 19.04.2020 18:41
Foto: AFP
O stosowanie „alternatywnych kar" za drobne i średnie przestępstwa na czas pandemii poprosił dyrektor Federalnej Służby Wykonania Kar (FSIN) Aleksander Kałasznikow w piśmie, które wysłał do przewodniczącego Sądu Najwyższego Rosji Wiaczesława Lebiediewa.
Z treści dokumentu, który został ujawniony przez rosyjskie media, wynika, że aż 22 areszty śledcze w kraju „przekroczyły limit" ilości więźniów. Szef FSIN alarmuje, że najgorsza sytuacja jest w Moskwie, obwodzie moskiewskim oraz na terenie oderwanego od Ukrainy w 2014 roku Krymu. Z pisma Kałasznikowa dowiadujemy się też, że wśród skazanych na areszt w ciągu ostatniego miesiąca aż ponad 43 proc. to osoby, które popełniły drobne i średnie przestępstwa (chodzi o ponad 8 tys. zatrzymanych). Na początku kwietnia FSIN informowała o niemal 100 tys. osób przebywających w rosyjskich aresztach śledczych. Ogółem w rosyjskich aresztach, więzieniach i łagrach przebywa obecnie ponad pół miliona ludzi.
W Monachium kierowca wjechał samochodem osobowym w grupę ludzi. Co najmniej 28 osób zostało rannych. Premier Bawarii przekazał, że prawdopodobnie doszło do zamachu. Policja zatrzymała 24-letniego obywatela Afganistanu.
Indonezja prowadzi z brytyjskim rządem rozmowy o możliwości repatriacji Reynharda Sinagi, który skazany został na dożywotnie więzienie za 159 przestępstw seksualnych, w tym 136 gwałtów – informuje agencja Reutera. Mężczyznę – nazywanego przez media „potworem z Manchesteru” – uznaje się za najbardziej brutalnego gwałciciela w historii Wielkiej Brytanii.
Jak informują szwedzkie media, sprawcą strzelaniny, do której doszło we wtorek w pobliżu szkoły w szwedzkim mieście Örebro, jest 35-letni mężczyzna, który od dziewięciu lat nie miał żadnego dochodu z pracy.
Po tym, jak w środowy poranek doszło do strzelaniny w pobliżu jednej ze stacji metra w Brukseli, belgijska policja poszukuje uzbrojonych mężczyzn.
W pobliżu jednej ze szkół znajdujących się w szwedzkim mieście Örebro doszło do ataku z użyciem broni automatycznej. Podczas strzelaniny zginęło co najmniej 10 osób – poinformowała szwedzka policja.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Agencja Reutera – powołując się na członka Partii Republikańskiej Michaela McCaula – poinformowała, że wysocy rangą urzędnicy amerykańskiej administracji Donalda Trumpa niebawem udadzą się do Arabii Saudyjskiej, gdzie prowadzone będą rozmowy pokojowe ws. wojny na Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Na kongres Krzysztofa Stanowskiego – dwudniową imprezę organizowana w Atlas Arenie w Łodzi, która może pomieścić 13 tys. osób – sprzedano 4,5 tys. biletów. Media zauważają, że – z uwagi na popularność dziennikarza i kontrowersje związane z jego startem w wyborach prezydenckich – spodziewano się prawdopodobnie większej frekwencji.
Nie będzie nam nikt mówił – niezależnie od tego skąd przyjedzie, jak szanowanym jest naszym przyjacielem i aliantem – jak w Europie mamy układać nasze europejskie sprawy. Nikt nie będzie nam podpowiadał na Twitterze, czy w innych miejscach, że teraz trzeba Europę uczynić znowu wielką, bo Europa już jest wielka - powiedział podczas spotkania z wyborcami w Tarnowie Szymon Hołownia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas