Nie można sprzedawać papierosów na terenie szpitala

Nie można uznać, że szpital wynajmując plac pod kiosk pozbył się władztwa na tym kawałkiem gruntu i nie jest tam prowadzona działalność lecznicza – orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku.

Publikacja: 25.08.2014 19:15

Nie można sprzedawać papierosów na terenie szpitala

Foto: www.sxc.hu

We wrześniu 2012 roku białostoccy strażnicy miejscy przeprowadzili kontrolę kiosku znajdującego się na terenie jednego z miejscowych szpitali. Okazało się, że jego właścicielka prowadziła sprzedaż wyrobów tytoniowych. Miały o tym świadczyć nie tylko wystawione do sprzedaży paczki papierosów, ale także zakupy mające miejsce w obecności strażników.

W ten sposób właścicielka miała naruszyć art. 13 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Przepis ten przewiduje, iż ten kto łamie zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą podlega karze grzywny do 2 tys. zł.

Kobieta nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Wyjaśniła, iż dzierżawi wraz z mężem powierzchnię 8 metrów2 od szpitala, na której znajduje się kiosk i prowadzi w nim sprzedaż między innymi wyrobów tytoniowych. Kiosk położony jest na parkingu w odległości około 100m od budynków szpitala. Dodała, iż jej pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej obejmuje także sprzedaż wyrobów tytoniowych. Właścicielka poinformowała ponadto, że od czasu kontroli zawiesiła sprzedaż papierosów w swoim kiosku do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości w tym przedmiocie.

Sąd Rejonowy w Białymstoku (sygn. akt XIII W 4352/13) uznał kobietę winną, zarzucanego czynu, ale odstąpił od wymierzania kary. Jak wyjaśniono, w opisywanej sprawie chodziło bardziej o przesądzenie zasady na przyszłość niż karanie właścicielki kiosku za czyn z przeszłości.

Odnosząc się do kwestii merytorycznej sąd nie miał wątpliwości, iż sprzedaż papierosów w kiosku, znajdującym się 100 metrów od szpitala naruszał przepis ustawy.

W uzasadnieniu wskazano, iż analizując zapisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych należy dojść do wniosku, iż ustawodawca posługując się pojęciem „na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą" nie czynił tego przypadkowo i miał na myśli nie tylko bezpośrednio sam budynek szpitala, ale cały kompleks szpitalny, w tym także cały teren należący do tej placówki medycznej łącznie z parkingiem.

W przypadku zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych (art.6 ust.2 ustawy) restrykcje o charakterze terytorialnym dotykają terenu podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych. - Bez wątpienia ratio legis tego rozwiązania polega na utrudnieniu dostępu do wyrobów tytoniowych przez nieletnich i chorych, co ma spełniać cel zawarty w tytule ustawy. Stąd tak szeroki zakres zakazu dotyczący terenu, a nie tylko pomieszczeń – podkreślił sąd.

Przechodząc do tego konkretnego przypadku SR w Białymstoku stwierdził, iż nie można uznać, że szpital wynajmując 8 m2 placu pod kiosk pozbył się władztwa na tym kawałkiem gruntu i nie jest tam prowadzona działalność lecznicza. - Idąc tą argumentacją można dojść do wniosku, że tak samo byłoby w przypadku wynajęcia lokalu w budynku szpitala, a w lokalu dzierżawionym na bufet można sprzedawać wyroby tytoniowe – wyjaśnił sąd, dodając, iż takie miejsce nadal jest terenem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, zarówno z punktu widzenia prawa własności, jak i pod względem funkcjonalnym, gdzie zaspokajane są potrzeby osób korzystających z usług podmiotu leczniczego.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej