Aktualizacja: 28.01.2025 03:22 Publikacja: 05.09.2021 20:59
Foto: Artur Reszko
Grzywna i areszt grożą wszystkim, którzy złamią zakazy i ograniczenia związane z ogłoszonym w części kraju stanem wyjątkowym. Wyroki będą zapadać najczęściej w trybie przyspieszonym (czyli szybciej), a sądy zapowiadają w razie potrzeby dodatkowe dyżury.
W miniony czwartek, 2 września, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Pas obejmuje 183 miejscowości. Na tej podstawie Rada Ministrów wprowadziła konkretne ograniczenia i nakazy. Mówi się o zawieszeniu prawa do organizacji zgromadzeń publicznych, imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych czy zakazie utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym wizerunków funkcjonariusz SG, policji i żołnierzy. Na tym nie koniec. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje także ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności na nim prowadzonych. Pojawił się także zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę (z pewnymi wyjątkami, np. mieszkańcy). Wprowadzono także obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości, w tym legitymacji szkolnej dla uczących się.
Jakie wykształcenie ma osoba po liceum, która nie zdawała matury? Czy osoba, która ukończyła studia, ale nie obroniła pracy dyplomowej, ma wykształcenie wyższe? Warunki uzyskania wykształcenia określone są między innymi w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę incydentalną Szymona Hołowni, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy. Zgodnie z nią o ważności najbliższych wyborów orzekać będzie 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
W Korei Południowej solidna gospodarka ściera się z rozdygotaną polityką. I tą ostatnią nieładnie zabawił się, próbując wprowadzić stan wojenny, prezydent Yoon Suk-yeol.
Co uzasadnia wprowadzenie stanu nadzwyczajnego oraz jakie są warunki i skutki podjęcia takiej decyzji?
Omówiona w poprzednim wydaniu problematyka stanów nadzwyczajnych obecna jest również w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. W judykaturze tej pojawiły się różne aspekty związane ze stanami nadzwyczajnymi.
Konstytucja przewiduje trzy stany nadzwyczajne: klęski żywiołowej, wyjątkowy i wojenny. Każdy może nieść ze sobą ograniczenia praw i wolności, działalności gospodarczej i ograniczać możliwość przeprowadzenia wyborów w kraju lub jego części.
Największe od 30 lat opady śniegu nawiedziły okolice Rostowa nad Donem w czwartek wieczorem. Tysiące ludzi utknęło w korku, a dziesiątki tysięcy domów pozostaje bez prądu. Wprowadzono stan wyjątkowy.
Dziennikarka aresztowana po przypadkowym przekroczeniu strefy stanu wyjątkowego została uniewinniona przez Sąd Najwyższy. Dostanie też zadośćuczynienie.
Odmowa wydania zezwolenia na pobyt w nadgranicznej strefie z Białorusią wymaga decyzji administracyjnej.
Od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego - poinformował na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas