Grzywna lub areszt za niesubordynację

Jeśli zajdzie taka potrzeba, w sądach uruchomione zostaną dodatkowe dyżury.

Publikacja: 05.09.2021 20:59

Grzywna lub areszt za niesubordynację

Foto: Artur Reszko

Grzywna i areszt grożą wszystkim, którzy złamią zakazy i ograniczenia związane z ogłoszonym w części kraju stanem wyjątkowym. Wyroki będą zapadać najczęściej w trybie przyspieszonym (czyli szybciej), a sądy zapowiadają w razie potrzeby dodatkowe dyżury.

W miniony czwartek, 2 września, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Pas obejmuje 183 miejscowości. Na tej podstawie Rada Ministrów wprowadziła konkretne ograniczenia i nakazy. Mówi się o zawieszeniu prawa do organizacji zgromadzeń publicznych, imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych czy zakazie utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym wizerunków funkcjonariusz SG, policji i żołnierzy. Na tym nie koniec. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje także ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności na nim prowadzonych. Pojawił się także zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę (z pewnymi wyjątkami, np. mieszkańcy). Wprowadzono także obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości, w tym legitymacji szkolnej dla uczących się.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego