Sejm za przywróceniem ładu prawnego i bezstronności w mediach publicznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Za uchwałą głosowało 244 posłów, 84 polityków było przeciwnych, a 16 osób wstrzymało się od głosu. Uchwała dotyczy mediów publicznych, w tym m.in. telewizji TVP.

Aktualizacja: 20.12.2023 06:04 Publikacja: 19.12.2023 22:17

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przedstawił stanowisko partii za odrzuceniem uchwał

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przedstawił stanowisko partii za odrzuceniem uchwały w całości

Foto: PAP/Piotr Nowak

Dyskusja nad uchwałą wywołała wiele emocji wśród parlamentarzystów. Przedstawiciele partii opozycyjnych, nazywanych  „Koalicją 15 Października” wskazywali iż ostatnie lata w mediach publicznych cechowały się słowną agresją oraz przewagą czy też nawet gloryfikowaniem partii rządzącej nad wszystkimi pozostałymi partiami. Przytoczone zostały „paski” informacyjne, które zdaniem polityków były zarówno kontrowrsyjne jak i mijające się z prawdą.

W trakcie debaty przytoczono także informacje, że po przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w telewizji TVP kontroli, Izba złożyła do prokuratory zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie dotyczy rt. 296 Kodeksu Karnego, czyli wyrządzenie znacznej szkody majątkowej związane z nadużyciem uprawnień lub niedopełnieniem obowiązku w zakresie zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą innego podmiotu. 

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego