Mama 4 plus - Emerytury matczyne nie dla matek zastępczych

Emerytura matczyna nie powinna przysługiwać osobom wychowującym dzieci w pieczy zastępczej – uważa resort rodziny i pracy.

Publikacja: 19.01.2019 12:42

Mama 4 plus - Emerytury matczyne nie dla matek zastępczych

Foto: Adobe Stock

Tylko te matki , które wychowały czworo własnych lub przysposobionych dzieci, mogą dostać dopłatę do emerytury, jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego nie będzie im przysługiwało nawet najniższe świadczenie. Matki zastępcze na to nie mogą liczyć – wynika z konsultowanego obecnie projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Zdaniem organizacji działających na rzecz rodzicielstwa zastępczego, taka regulacja umniejsza znaczenie osób, które podjęły się wychowania nie swoich dzieci i zniechęca do pieczy zastępczej kolejne rodziny.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej