Koronawirus w Danii - rząd zamyka szkoły, zaleca pracę z domu

Wszystkie szkoły i uczelnie w Danii zostaną zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem. Pracownicy sektora publicznego mają w miarę możliwości pozostać w domach.

Aktualizacja: 11.03.2020 21:15 Publikacja: 11.03.2020 20:22

Koronawirus w Danii - rząd zamyka szkoły, zaleca pracę z domu

Foto: AFP

zew

W Danii koronawirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 514 osób. Oznacza to dziesięciokrotny wzrost liczby przypadków od poniedziałku.

Premier Mette Frederiksen powiedziała, że tak gwałtownego wzrostu liczby przypadków koronawirusa w tak krótkim czasie nie odnotowano w żadnym innym państwie europejskim.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa władze Danii zdecydowały, że od piątku wszystkie szkoły i uczelnie w kraju nie będą prowadziły zajęć. Przedszkola będą zamknięte od poniedziałku.

Dowiedz się więcej:
Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

Pracownicy sektora publicznego, których praca nie jest w tej chwili niezbędnie konieczna, będą odsyłani do domów. Ci, którzy mają niewykorzystane urlopy będą zachęcani do ich odbioru.

W związku z koronawirusem w Danii wydano zalecenie, by nie organizować imprez masowych w pomieszczeniach zamkniętych z udziałem ponad tysiąca osób - teraz dotyczy to także wszelkich wydarzeń gromadzących więcej niż 100 osób. Premier Danii przyznała, że nie ma podstaw prawnych do ogłoszenia zakazu organizowania imprez masowych. Odpowiednia ustawa ma zostać przygotowana bezzwłocznie.

Dyrektor duńskiej Narodowej Rady Zdrowia Soren Brostrom powiedział, że epidemia zazwyczaj trwa od 12 do 16 tygodni. - W nadchodzącym czasie należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby przypadków koronawirusa w Danii - stwierdził.

Z kolei duński minister zdrowia Magnus Heunicke poinformował, że z uwagi na sytuację służby zdrowia w związku z koronawirusem zawieszona zostaje gwarancja, że planowe operacje w szpitalach będą wykonywane.

W środę Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni alarmująco wysokim zasięgiem epidemii i liczbą zarażeń - mówił szef WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus zastrzegł, że uznanie sytuacji za pandemię nie zmienia oceny WHO w sprawie zagrożenia, jakie niesie ze sobą SARS-CoV-2. - Nie zmienią się też działania Światowej Organizacji Zdrowia ani te, które powinny być podejmowane przez władze państw - mówił.

Polityka
Ameryka głosuje: 10 stanów decyduje czy wpisać prawo do aborcji do swoich konstytucji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Królowa Kamila chwilowo wycofała się ze zobowiązań. Jaki jest powód?
Polityka
Greta Thunberg brała udział w proteście opozycji w Tbilisi
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Oto jest pytanie
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Wszystkie oczy zwrócone na Amerykę