Konfederacja i PiS chciały uchwały ws. niewysyłania polskich wojsk na Ukrainę. Wniosek upadł

Głosami 239 posłów KO, Polski 2050, PSL, Nowej Lewicy i posłanki Razem Marty Stożek oraz posła niezrzeszonego Adama Gomoły Sejm odrzucił wniosek Sławomira Mentzena o odroczenie posiedzenia Sejmu i uzupełnienie porządku obrad o głosowanie nad uchwałą wzywającą polski rząd do niewysyłania polskiego wojska na Ukrainę.

Publikacja: 20.02.2025 11:04

Sala obrad Sejmu

Sala obrad Sejmu

Foto: PAP/Radek Pietruszka

arb

Wniosek przedstawił w Sejmie lider Nowej Nadziei, jeden z liderów Konfederacji, kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen. Przyjęcie uchwały poparł jednak również PiS.

Sławomir Mentzen: Francuzi mówią, że w Polsce jest porozumienie, by temat polskich żołnierzy na Ukrainie uruchomić po wyborach prezydenckich

- Jak widzimy wszyscy historia bardzo przyspieszyła, dzieją się rzeczy kluczowe dla przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej i pojawił się temat wysłania polskich wojsk na Ukrainę. Wprawdzie premier Donald Tusk i szef MON-u mówią, że nie ma tego tematu i Polska tych żołnierzy nie wyśle, ale Francuzi mówią, że w Polsce panuje ponadpartyjne porozumienie, aby ten temat uruchomić dopiero po wyborach prezydenckich. Polscy mainstreamowi, prorządowi politycy namawiają do wysłania polskich wojsk na Ukrainę - mówił Mentzen nie wskazując jednak nazwisk tych polityków. Premier Donald Tusk, zarówno przed nadzwyczajnym szczytem liderów państw europejskich w Paryżu 17 lutego, jak i tuż po szczycie oświadczył, że Polska nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę. Deklarację taką powtórzył m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Polska jest gotowa jedynie do wsparcia logistycznego misji, w którą gotowi mają być zaangażować swoje wojska Brytyjczycy, Francuzi, Szwedzi, a rozważają to również m.in. Holendrzy i Finowie. Z doniesień medialnych wynika, że misja pokojowa państw europejskich na Ukrainie ma liczyć ok. 30 tysięcy żołnierzy.

Czytaj więcej

USA mogą osierocić Europę

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie ma nic przeciwko takiej misji, choć zastrzegł, że USA nie wyślą swoich żołnierzy nad Dniepr. Z kolei szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wykluczył możliwość wyrażenia przez Rosję zgody na stacjonowanie na Ukrainie żołnierzy z państw należących do NATO.

- Po to żeby załatwić ten temat, żeby wszystko było jasne przygotowałem projekt uchwały wzywający rząd do niewysyłania wojska na Ukrainę. Taka uchwała będzie bardzo dobrym argumentem w ręku Donalda Tuska, gdy będzie negocjował z Zachodem. Będzie mógł powiedzieć, że on może by chciał, ale polski parlament mu tego zabrania. Dlatego składam wniosek formalny o odroczenie obrad, zwołanie prezydium Sejmu, Konwentu Seniorów i uzupełnienie porządku obrad o głosowanie nad uchwałą wzywająca polski rząd do niewysyłania polskiego wojska na Ukrainę - oświadczył Mentzen.

PiS popiera Sławomira Mentzena: Karol Nawrocki jest przeciwko wysyłaniu polskich wojsk na Ukrainę

- Nie ma co odraczać posiedzenia, panie pośle Mentzen, trzeba szybko procedować nad tym projektem uchwały. PiS jest stanowczo przeciwko wysyłaniu wojsk na Ukrainę, ale żeby wysłać wojska na Ukrainę potrzebny jest wniosek Rady Ministrów oraz zgoda pana prezydenta. Karol Nawrocki jasno mówi, że jest przeciwko wysłaniu polskich wojsk na Ukrainę. A co mówi lewicowy aktywista Rafał Trzaskowski? Trzaskowski zrobi wszystko to, co chce Donald Tusk i liderzy europejscy. Trzeba tej uchwały bo oszukaliście nie raz: w sprawie paktu migracyjnego, w sprawie kwoty wolnej od podatku. Tak samo oszukacie tutaj – wtórował Mentzenowi Andrzej Śliwka z PiS.

W głosowaniu nad wnioskiem Mentzena 176 posłów poparło wniosek (15 posłów Konfederacji, 158 posłów PiS i trzech posłów koła Wolni Republikanie). 239 posłów było przeciw (w tym 14 posłów PiS), 6 wstrzymało się od głosu (to dwóch posłów PiS i czworo posłów koła Razem).

Wniosek przedstawił w Sejmie lider Nowej Nadziei, jeden z liderów Konfederacji, kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen. Przyjęcie uchwały poparł jednak również PiS.

Sławomir Mentzen: Francuzi mówią, że w Polsce jest porozumienie, by temat polskich żołnierzy na Ukrainie uruchomić po wyborach prezydenckich

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Duda: Rozmawiałem szczerze z Zełenskim. Pokoju nie da się osiągnąć bez USA
Polityka
Szymon Hołownia podjął decyzję w sprawie Edwarda Siarki i Ryszarda Wilka
Polityka
Łoboda: Poseł PiS groził premierowi Tuskowi śmiercią. Zawiadomiono prokuraturę
Polityka
Karol Nawrocki: Jestem w stanie usiąść z Putinem do stołu
Polityka
Jarosław Kaczyński w szpitalu. Rzecznik PiS wyjaśnia