Sondaż: Większość Polaków uważa ukrywanie się Marcina Romanowskiego za fakt wskazujący na winę

„Czy uważa Pani/Pan to, że Marcin Romanowski ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, za fakt wskazujący na jego winę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 20.12.2024 07:38

Marcin Romanowski i Bartosz Lewandowski

Marcin Romanowski i Bartosz Lewandowski

Foto: Paweł Supernak, PAP

arb

W czwartek pojawiła się informacja, że Marcin Romanowski, poszukiwany listem gończym, wystąpił z wnioskiem o azyl na Węgrzech, a władze tego kraju przychyliły się do wniosku byłego wiceministra sprawiedliwości. Ostateczną decyzję w sprawie tego, czy w związku z przyznanym azylem Węgry zrealizują Europejski Nakaz Aresztowania wydany w sprawie Romanowskiego, podejmie węgierski sąd.

Romanowski zarzucił polskim organom ścigania „działania motywowane politycznie”, które „skutkowały m.in. bezprawnym pozbawieniem go wolności i naruszeniem prawa międzynarodowego”.

Czytaj więcej

Pierwszy wywiad Marcina Romanowskiego. "Jestem zainteresowany wyjaśnieniem sprawy"

„Dodatkowo przyczyną udzielenia ochrony była bezpośrednia ingerencja i wpływ polityków obecnej większości rządzącej w Polsce na prowadzone śledztwo, co wykazano dokumentami będącymi w posiadaniu posła” - poinformował adwokat Romanowskiego, Bartosz Lewandowski.

Romanowski przekonuje, że działania prokuratury przeciwko niemu są bezprawne, ze względu na „bezprawne przejęcie Prokuratury Krajowej” w styczniu 2024 roku (chodzi o objęcie funkcji prokuratora krajowego przez Dariusza Korneluka, po tym, gdy prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar uznał, że poprzednik Korneluka, Dariusz Barski, został w niewłaściwy sposób przywrócony do służby prokuratorskiej – Bodnar uważa, że przepisy, które do tego wykorzystano, w momencie przywracania Barskiego do służby już nie działały, ponieważ miały charakter przejściowy).

Były wiceminister sprawiedliwości przekonuje też, że nie może liczyć na uczciwy proces ze względu na „polityczne zaangażowanie części sędziów jawnie popierających obecnego ministra sprawiedliwości” - poinformował adwokat Lewandowskiego.

Romanowski deklaruje, że jest gotów wyjaśnić sprawę Funduszu Sprawiedliwości po „przywróceniu praworządności” w Polsce. Wcześniej deklarował, że będzie współpracował z organami ścigania.

Radosław Sikorski, szef MSZ poinformował, że decyzja władz Węgier o przychyleniu się do wniosku Romanowskiego o azyl jest „aktem wrogim” wobec władz Polski i zapowiedział podjęcie decyzji przez władze Polski w tej sprawie. O sprawie Romanowskiego na szczycie UE w Brukseli z premierem Węgier Viktorem Orbánem rozmawiał Donald Tusk.

Marcin Romanowski ma spędzić w areszcie trzy miesiące

10 grudnia policja otrzymała od Prokuratury Krajowej dokumenty potrzebne do dokonania zatrzymania Romanowskiego. To następstwo decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z 9 grudnia, który zdecydował o tymczasowym aresztowaniu polityka PiS.

Sąd uzasadniał decyzję m.in. obawą o możliwość utrudniania przez mężczyznę śledztwa. Romanowski ma trafić do aresztu na 3 miesiące – o czym informował jego pełnomocnik.

Czytaj więcej

Już wiadomo, gdzie jest Marcin Romanowski. Azylu udzielił mu rząd Węgier

Mimo że Romanowski jest posłem i zastępcą przedstawiciela delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w związku z czym chroniony był dwoma immunitetami, zarówno Sejm, jak i ZPRE wyraziły zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej oraz na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Marcinowi Romanowskiemu grozi 25 lat pozbawienia wolności

Marcin Romanowski w latach 2019-2023 nadzorował, jako wiceminister w Ministerstwie Sprawiedliwości, działanie Funduszu Sprawiedliwości. W związku ze sposobem wykorzystania środków z tego Funduszu prokuratura przedstawiła Romanowskiemu jedenaście zarzutów. Były wiceminister jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz przywłaszczenie powierzonego mienia. Grozi mu do 25 lat pozbawienia wolności.

Marcina Romanowskiego obciążają zeznania Tomasza Mraza, byłego dyrektora departamentu Funduszu Sprawiedliwości, który przekazał śledczym m.in. zapisy z rozmów, do których dochodziło w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozmowy dotyczyły m.in. sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości, ale też tego, w jaki sposób składać zeznania w przypadku, gdyby sprawą zajęła się prokuratura.

Zapytaliśmy Polaków o Marcina Romanowskiego. Wyniki sondażu

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy – ich zdaniem - to, że Marcin Romanowski ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości jest faktem wskazujący na jego winę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 63,3 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 13,4 proc. respondentów.

23,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Zniknięcie Marcina Romanowskiego wskazuje na jego winę zdaniem siedmiu na dziesięciu respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 5001 zł – 7000 zł netto i podobnego odsetka badanych z wykształceniem wyższym (69 proc.). Częściej niż pozostali taką opinię wyrażają osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (72 proc.) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17-18 grudnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

W czwartek pojawiła się informacja, że Marcin Romanowski, poszukiwany listem gończym, wystąpił z wnioskiem o azyl na Węgrzech, a władze tego kraju przychyliły się do wniosku byłego wiceministra sprawiedliwości. Ostateczną decyzję w sprawie tego, czy w związku z przyznanym azylem Węgry zrealizują Europejski Nakaz Aresztowania wydany w sprawie Romanowskiego, podejmie węgierski sąd.

Romanowski zarzucił polskim organom ścigania „działania motywowane politycznie”, które „skutkowały m.in. bezprawnym pozbawieniem go wolności i naruszeniem prawa międzynarodowego”.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Hołownia chce pozbawić Romanowskiego wynagrodzenia. „Zdradził państwo”
Polityka
Jarosław Kaczyński zabrał głos ws. legalności wyborów prezydenckich
Polityka
Kaczyński: Romanowski? W Polsce uczciwego procesu mieć nie może
Polityka
Prof. Jarosław Flis: To PiS może stracić więcej na sprawie Romanowskiego
Polityka
Tusk: Romanowski? Skorumpowani urzędnicy szukają schronienia u Łukaszenki i Orbana
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10