Petycja została po raz pierwszy złożona w Sejmie w 2023 roku. Nie została przyjęta z powodów formalnych
Artysta już w połowie 2023 roku informował o złożeniu petycji w Sejmie, jednak zwrócono mu ją z powodów formalnych, o czym poinformował później poseł KO Marcin Józefaciuk, członek Komisji do spraw Petycji. Poprosił Betlejewskiego o ponowne złożenie petycji i tym razem stało się to skutecznie. 16 października została zarejestrowana w Sejmie, a 20 listopada skierowana do Komisji do spraw Petycji. Ta ostatnia ma na jej rozpatrzenie formalnie trzy miesiące.
Czym jest ta komisja? Zasiada w niej 16 posłów, w tym tak znane postaci, jak Sławomir Menzten z Konfederacji, Jarosław Kaczyński i Łukasz Mejza z PiS. W „Rzeczpospolitej” pisaliśmy już jednak, że ci dwaj ostatni nagminnie opuszczają posiedzenia.
Szefem komisji jest rzecznik PiS Rafał Bochenek, a koalicja rządowa nie ma w niej większości, lecz równo połowę składu. Podziały polityczne zazwyczaj nie mają jednak znaczenia, bo w komisji panuje najczęściej jednomyślność w przyjmowaniu rekomendacji posła, referującego petycję.
Spowiedź indywidualna jest reliktem średniowiecza, w którym panowały feudalne stosunki
społeczne. Dziś wiemy, że dzieci – tak jak dorośli – mają prawo do szacunku i godności,
poczucia własnej integralności i odrębności, mają prawo do własnej intymności, a dorośli mają
obowiązek zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo
fragment uzasadnienia petycji
Tym razem może być jednak inaczej. Powód? Pomysł Betlejewskiego zakazania spowiedzi u osób poniżej 18. roku życia (początkowo petycja mówiła o 16-latkach) od początku budził duże zainteresowanie. Z treści petycji wynika, że „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam bez nadzoru opiekunów i psychologów”, a „spowiednikami dzieci są mężczyźni żyjący w celibacie, którzy nie mają odpowiedniego przygotowania psychologicznego”. I w podobnym duchu wypowiadała się część osób komentujących tę sprawę w mediach. Na drugim biegunie konserwatywny Instytut Ordo Iuris ogłosił, że „wprowadzenie zakazu spowiedzi uczyni Polskę państwem totalitarnym”.
Pomysł zakazu spowiedzi u dzieci budzi duże zainteresowanie opinii publicznej, dlatego trudno będzie o jednomyślność w komisji
Temat podjęli też politycy. Petycję poparła Partia Zieloni, w tym jej posłanka Klaudia Jachira (klub KO). Poseł Józefaciuk, informując o podjęciu kroków dotyczących petycji, napisał, że „sama instytucja spowiedzi została stworzona, aby Kościół wiedział, co dzieje się w środowisku lokalnym”.