Izba w składzie zajmującym się sytuacją w Palestynie jednogłośnie wydała decyzje odrzucające skargi państwa Izrael wniesione na podstawie artykułów 18 i 19 Statutu Rzymskiego i wydała nakazy aresztowania izraelskiego premiera i byłego ministra obrony.
Czytaj więcej
Rząd Partii Pracy pod przewodnictwem Keira Starmera nie zamierza wnosić sprzeciwu wobec nakazu aresztowania premiera Izraela Beniamina Netanjahu wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK).
Międzynarodowy Trybunał Karny oddala skargi Izraela
Izba orzekała ws. dwóch skarg złożonych przez Izrael 26 września 2024 roku. W pierwszej Izrael podważał jurysdykcję MTK w kwestii sytuacji w państwie palestyńskim co do zasady, a także wobec obywateli Izraela na podstawie artykułu 19 Traktatu Rzymskiego. W drugiej żądał dostarczenia władzom Izraela nowego powiadomienia o wszczęciu śledztwa w sprawie Izraela. Izrael zażądał też wstrzymania postępowania przed Trybunałem w sprawie, której dotyczyły skargi, w tym wstrzymania rozpatrywania wniosków o nakazy aresztowania wobec Netanjahu i Gallanta przedstawionych przez prokuratorów 20 maja. Obie skargi zostały oddalone.
Poważne zarzuty wobec Beniamina Netanjahu i Jo'awa Gallanta: Użycie głodu jako broni, zbrodnie przeciw ludzkości
Nakazy aresztowania Netanjahu i Gallanta są związane z zarzutami o zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione od co najmniej 8 października 2023 roku do co najmniej 20 maja 2024 roku – czyli w trakcie operacji odwetowej prowadzonej w Strefie Gazy po ataku Hamasu na Izrael.
Oba nakazy aresztowania mają status dokumentów tajnych w związku z koniecznością ochrony świadków i zapewnienia bezpiecznego prowadzenia śledztwa.