Agnieszka Pomaska: Wprowadzanie wysokich standardów nie jest łatwe

15 października wygraliśmy wybory dlatego, że ludzie oczekiwali zmiany na lepsze. Oczekiwali też wyższych standardów jeśli chodzi o sprawowanie władzy, o funkcjonowanie ministerstw czy spółek Skarbu Państwa – powiedziała posłanka PO Agnieszka Pomaska w rozmowie z Michałem Kolanką.

Publikacja: 14.10.2024 11:09

Agnieszka Pomaska

Agnieszka Pomaska

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

rbi

Posłanka została zapytana m.in. o stan realizacji obietnic Koalicji Obywatelskiej – Mamy głębokie przekonanie, że wiele rzeczy udało się zrobić, ale jeszcze sporo zobowiązań przed nami – powiedziała. – Oczywiście zawsze należy reagować na otaczającą nas rzeczywistość, nikt nie przewidział przecież powodzi. To w ostatnich tygodniach determinowało działalność rządu, ale to nie zwalnia nas z obowiązku wypełniania obietnic wyborczych. Krok po kroku będziemy je realizować i determinacja w realizacji tych zobowiązań jest w każdym z członków Rady Ministrów, ale taże w nas – parlamentarzystach – dodała.

Czytaj więcej

Tusk na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Warszawie: Przestrzegam, to dopiero początek

Odniosła się także do sprawy rozliczania obietnic wyborczych. – Wygraliśmy wybory 15 października dlatego, że ludzie oczekiwali zmiany na lepsze – stwierdziła. – Oczekiwali też wyższych standardów jeśli chodzi o sprawowanie władzy, o funkcjonowanie ministerstw czy spółek Skarbu Państwa. Dzisiaj mamy takie poczucie, że z jednej strony rzeczywiście – wyborcy bardzo patrzą nam na ręce, tych wysokich standardów oczekują, ale z drugiej strony wiemy że to jest słuszne, choć to nie jest łatwe. Wiemy że będziemy oceniani przez naszych wyborców bardzo surowo Ale z drugiej strony, przecież zawsze jest tak, że władzy powinno się patrzeć na ręce, od władzy powinno się oczekiwać, od partii rządzącej powinno się oczekiwać tego, że będzie te najwyższe standardy wypełniała. To jest bardzo poważne wyzwanie ale my się nie boimy – zapewniła.

Kampania prezydencka będzie inna niż poprzednie

Dodała, że jej ugrupowanie z pokorą podchodzi do każdych wyborów. – Nic nie jest przesądzone – uznała – Ostatnie wybory, jakie wygraliśmy to te 15 października. Żadne kolejne wybory nie były nam dane. To wymaga dobrego przygotowania, ciężkiej pracy nie tylko ze strony kandydata, ale całego całego jego zaplecza. Jestem spokojna o te przygotowania, ale o wynik wyborów już nie. Widzimy bardzo dużą polaryzację, widzimy, że nasi przeciwnicy polityczni – Jarosław Kaczyński jego ekipa – będą stosować chwyty poniżej pasa. A będą obłudni i zakłamani, bo to w ostatnim czasie pokazują. A przecież pamiętamy poprzednią kampanię wyborczą, gdzie przy wykorzystywaniu pieniędzy publicznej, przy wykorzystywaniu tzw. mediów publicznych wypaczono wynik wyborów – przypomniała.

Mamy poczucie, że przywracamy ład i porządek w Polsce, także jeśli chodzi o demokratyczne prawidła, jakie powinny działać w kampanii wyborczej

Agnieszka Pomaska

Jej zdaniem kampania prezydencka będzie inna niż poprzednie i wiele rzeczy wyjdzie w jej trakcie. – W poprzedniej prezydent Duda czuł oddech Rafała Trzaskowskiego na plecach, wiedział, że może przegrać tamte wybory, ale miał po swojej stronie partię rządzącą, która nie szczędziła sił i środków, by mu pomóc – powiedziała. – Nie mam wątpliwości, że wynik tamtych wyborów był wypaczony. Mamy poczucie, że przywracamy ład i porządek w Polsce, także jeśli chodzi o demokratyczne prawidła, jakie powinny działać w kampanii wyborczej – dodała.

Potwierdziła też, że Rafał Trzaskowski jest naturalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd Prezydenta RP. – Myślę że ogłoszenie tej kandydatury będzie niedługo – zapowiedziała. – Dzisiaj natomiast każdy może się ubiegać o status kandydata, to jest naturalne. Taka wewnętrzna rywalizacja nigdy nam nie zaszkodziła, wręcz przeciwnie – była naszą siłą, wzmocnieniem. Nie można nikomu odbierać prawa do ambicji, ale mam takie przekonanie, patrząc na sondaże, że Rafał Trzaskowski jest naturalnym kandydatem na prezydenta – powtórzyła.

Sprawy migracji i azylu są poruszane na wszystkich spotkaniach w Parlamencie Europejskim

Skomentowała też informację, że kandydatem PiS na prezydenta będzie szef Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. – Karola Nawrockiego zapamiętałam z służbowej wymiany korespondencji, gdy go pytałam o wydatki o wystawianie w Muzeum II Wojny Światowej ubrań marki Red Is Bad – wspomniała. – Potraktował mnie bardzo impertynencko. Wysłał bluzę czy koszulkę i uznał, że wszystko jest w porządku. Czas pokazał, że nie było. Niewiele wiem o Karolu Nawrockim. Media donosiły o wielu jego powiązaniach, nie do końca jasnych i też nie mam poczucia, żeby on był „otrzaskany” w polityce – dodała.

Czytaj więcej

Burza po zapowiedzi Donalda Tuska ws. azylu. "Czy premier zawiesza Konwencję Genewską?"

Odniosła się też do zapowiedzi Donalda Tuska dotyczącej zawieszenia prawa do azylu. – Europosłowie z innych krajów nie będą zdziwieni tą propozycją – zapewniła. – To jest temat. który poruszamy praktycznie na wszystkich spotkaniach i szukamy sposobu jego rozwiązania. Donald Tusk złożył propozycję, która wychodzi naprzeciw różnym strachom, lękom i obawom z całej Unii Europejskiej, bo mamy kryzys migracyjny na południu Europy ale mamy przecież też bardzo poważny kryzys od dwóch lat na naszej wschodniej granicy. Cała Unia Europejska musi się mocniej zaangażować w ochronę swoich zewnętrznych granic, a nie tak jak dzisiaj robią to Niemcy – ochroną tylko i wyłącznie własnych wewnętrznych granic przez prowadzenie kontroli na granicach i de facto zawieszenie strefy Schengen. Jeśli rozmawiamy o zawieszeniu strefy Schengen i zawieszeniu systemu azylowego, to trzeba na ten temat dyskutować, trzeba na ten temat debatować, tak żebyśmy minimalizowali instrumentalizację migracji i żeby procedura azylowa nie była nadużywana w Europie – powiedziała.

Posłanka została zapytana m.in. o stan realizacji obietnic Koalicji Obywatelskiej – Mamy głębokie przekonanie, że wiele rzeczy udało się zrobić, ale jeszcze sporo zobowiązań przed nami – powiedziała. – Oczywiście zawsze należy reagować na otaczającą nas rzeczywistość, nikt nie przewidział przecież powodzi. To w ostatnich tygodniach determinowało działalność rządu, ale to nie zwalnia nas z obowiązku wypełniania obietnic wyborczych. Krok po kroku będziemy je realizować i determinacja w realizacji tych zobowiązań jest w każdym z członków Rady Ministrów, ale taże w nas – parlamentarzystach – dodała.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Podcast „Pałac Prezydencki”
Mateusz Sabat: Jak zostać kandydatem bez pieniędzy i struktur?
Polityka
Wyjdą czy nie wyjdą? Stanie w rozkroku uwiera partię Razem
Polityka
Zbigniew Ziobro nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa
Polityka
Zbigniew Ziobro zwraca się do Tuska. "Przez Ciebie musiałem publicznie ujawnić śmiertelną chorobę"