Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski

Prokuratura dysponuje "materiałem dowodowym, który pozwolił na przyjęcie w sposób uzasadniony", że poseł Suwerennej Polski, Marcin Romanowski, "popełnił 11 przestępstw działając w grupie mającej na celu popełnianie czynów zabronionych" - mówiła w rozmowie z TVN24 Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego.

Publikacja: 19.06.2024 12:37

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

Foto: PAP, Mateusz Marek

W środę pojawiła się informacja, że prokurator generalny złożył w Sejmie wniosek o zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej. Prokurator generalny chce też zgody na zatrzymanie byłego wiceministra sprawiedliwości.

Prokuratura chce uchylić immunitet posłowi Suwerennej Polski, który nadzorował Fundusz Sprawiedliwości

Romanowski, który w resorcie sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę nadzorował Fundusz Sprawiedliwości, znajduje się w centrum afery związanej z Funduszem. Tomasz Mraz, były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości przez dwa lata wykonał ponad 50 godzin nagrań z przedstawicielami resortu sprawiedliwości kierowanego przez Ziobrę, a następnie przekazał je prokuraturze. Z nagrań oraz z zeznań Mraza wynika, że pieniądze były przyznawane z Funduszu Sprawiedliwości wybranym wcześniej podmiotom, a konkursy na przyznawanie tych środków były fikcją. O sprawie miał wiedzieć minister Ziobro.

PKW sprawdza też, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości nie zostały wykorzystane do obejścia przepisów o finansowaniu partii politycznych. Gdyby oskarżenia te się potwierdziły PiS, z list którego startowali politycy Suwerennej Polski, mógłby nawet stracić subwencję partyjną.

Czytaj więcej

Fundusz Sprawiedliwości – wiemy nie tylko, ile wydawał, ale także ile dostawał

Marcinowi Romanowskiemu z Suwerennej Polski grozi do 10 lat więzienia

O wniosek prokuratora generalnego w sprawie Romanowskiego TVN24 spytał jego rzeczniczkę.

- Decyzja jest efektem oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. W sprawie prowadzonej przez zespół śledczy numer dwa w Prokuraturze Krajowej, dotyczącej nieprawidłowości przy zarządzaniu środkami Funduszu Sprawiedliwości. Ten materiał dowodowy pozwolił na przyjęcie w sposób uzasadniony, że pan poseł Romanowski popełnił 11 przestępstw działając w grupie mającej na celu popełnianie czynów zabronionych — wyjaśniła Adamiak.

- Te czyny to przekraczanie uprawnień, niedopełnianie obowiązków jako funkcjonariusz publiczny, popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, a także wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarów w mieniu Skarbu Państwa — wyliczała. Jak dodała Romanowski "podejmował te działania wspólnie i porozumieniu z innymi osobami, w tym innymi pracownikami Ministerstwa Sprawiedliwości i beneficjentami".

Poseł mógłby to postępowanie utrudnić

Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego, uzasadnia wniosek o aresztowanie Marcina Romanowskiego

Dopytywana jak wielka mogła być „szkoda w mieniu” wyrządzona przez Romanowskiego Adamiak odparła, że nie dysponuje takimi danymi. Dopytywana czy może chodzić o setki tysięcy złotych odparła, że strata ta „może się mieścić” w takich ramach.

A jaki najpoważniejszy zarzut ciąży na Romanowskim?

- Z artykułu 231 par. 2 — przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza, który działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Te dwa typy przestępstw zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności — odparła. 

Dlaczego prokurator generalny chce aresztowania Marcina Romanowskiego?

Rzeczniczkę prokuratury pytano też dlaczego prokuratura wnioskuje o zatrzymanie Romanowskiego. - Stosowanie izolacyjnych środków zapobiegawczych uwarunkowane jest okolicznościami, które zostały ujawnione w trakcie postępowania, z których wynika, że poseł mógłby to postępowanie utrudnić - odparła. 

Romanowski to drugi polityk Suwerennej Polski, w sprawie którego prokurator generalny kieruje wniosek o uchylenie immunitetu. Pierwszym był Michał Woś, inny były wiceminister sprawiedliwości, który ma zarzuty w związku z zakupem oprogramowania Pegasus ze środków z Funduszu Sprawiedliwości.

W środę pojawiła się informacja, że prokurator generalny złożył w Sejmie wniosek o zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej. Prokurator generalny chce też zgody na zatrzymanie byłego wiceministra sprawiedliwości.

Prokuratura chce uchylić immunitet posłowi Suwerennej Polski, który nadzorował Fundusz Sprawiedliwości

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Europejska ekipa Donalda Tuska. Doświadczeni urzędnicy wesprą polską prezydencję w Unii
Polityka
Sondaż: Czy kandydat z poparciem PiS może wygrać wybory prezydenckie?
Polityka
Michał Kobosko odchodzi z władz Polski 2050. Kto został zastępcą Szymona Hołowni?
Polityka
Leśne związki żądają zgody na wycinkę drzew. Chcą też dymisji w ministerstwie
Polityka
Prof. Andrzej Zybertowicz odwołany. „Premier Tusk nie pozwala o sobie zapomnieć”