Wielka Brytania wydali rosyjskiego attaché wojskowego. Spodziewa się histerii Moskwy

Rząd Wielkiej Brytanii wydali rosyjskiego attaché wojskowego, odbierze status dyplomatyczny niektórym posiadłościom i ograniczy długość rosyjskich wiz dyplomatycznych w odpowiedzi na „złośliwą działalność” Moskwy - informuje Reuters.

Publikacja: 08.05.2024 15:10

James Cleverly

James Cleverly

Foto: PAP/EPA, NEIL HALL

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 805

Przemawiając przed brytyjskim parlamentem minister spraw wewnętrznych James Cleverly zapowiedział  działania, które mają być reakcją Londynu na "lekkomyślne i niebezpieczne działania rosyjskich władz w całej Europie”.

- Dzisiaj wspólnie z ministrem spraw zagranicznych ogłaszam pakiet środków, które mają jasno dać Rosji do zrozumienia, że nie będziemy tolerować tak widocznej eskalacji — oświadczył minister.

Cleverly zapowiedział m.in. wydalenie z Wielkiej Brytanii rosyjskiego attaché wojskowego, który jest "niezgłoszonym funkcjonariuszem wywiadu wojskowego”.

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy panoszą się nad Wisłą

Resort spraw wewnętrznych chce także zdjąć status dyplomatyczny z niektórych obiektów w Wielkiej Brytanii, powiązanym z Rosją, w tym z Seacox Heath, rosyjskiej nieruchomości w Sussex oraz sekcji handlu i obrony w Highgate, które  zdaniem Londynu zostały wykorzystane do celów wywiadowczych.

Rząd chce także nałożyć nowe ograniczenia na rosyjskie wizy dyplomatyczne, które między innymi ograniczą czas, jaki dyplomaci Federacji Rosyjskiej będą mogli spędzić w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania spodziewa się histerii i oskarżeń o rusofobię

Cleverly powiedział, że spodziewa się, iż  reakcja na najnowsze działania Wielkiej Brytanii wywoła „oskarżenia rządu rosyjskiego o rusofobię, teorie spiskowe i histerię”, ale rząd brytyjski „nie pozwoli się uważać za głupca”.

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy znów w akcji. Finnair wstrzymuje loty

Wcześniej w Wielkiej Brytanii pięć osób zostało oskarżonych o prowadzenie „wrogich działań na rzecz Rosji w związku z podpaleniem w marcu dwóch obiektów w strefie przemysłowej we wschodnim Londynie"

Ambasador Rosji wezwany wówczas do MSZ nazwał oskarżenia absurdalnymi i „oczywiście bezpodstawnymi”.

Na ogłoszone dziś przez ministra Cleverly'ego obostrzenia  rosyjski resort  spraw zagranicznych zareagował zapowiedzią „odpowiedniej reakcji”.

Polska zaatakowana przez APT28

W zeszłym tygodniu członkowie NATO wyrazili „głęboko zaniepokojone” niedawnymi cyberatakami, które przypisali Rosji, a które dotknęły Czechy, Estonię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Polskę i Wielką Brytanię.

W środę polski  NASK - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, poinformował, że Polska stała się celem ataku hakerskiego ze strony grupy powiązanej z Rosją.

"Szkodliwe oprogramowanie atakujące polskie instytucje rządowe zostało w tym tygodniu rozesłane przez grupę APT28 powiązaną z rosyjskimi służbami wywiadowczymi. Wskaźniki techniczne i podobieństwa do poprzednich ataków pozwoliły na identyfikację grupy APT28” – cytuje Reuters oświadczenie NASK.

Polityka
Szwecja zmieni konstytucję? Odbieranie obywatelstwa i prawo do aborcji
Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego