W opublikowanym we wtorek komunikacie resort finansów tłumaczył, że decyzję podjęto „w związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych”. VAT na podstawowe produkty spożywcze wróci od kwietnia do poziomu 5 proc.
Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Została wprowadzona z powodu wysokiej inflacji.
Czytaj więcej
Powrót 5-proc. VAT na artykuły spożywcze nie wpłynie na inflację tak mocno, jak się niedawno obawiano. Podwyżka VAT na żywność oznacza według prezesa NBP Adama Glapińskiego podwyższenie inflacji o 0,9 procent.
Decyzję o nieprzedłużenie zerowej stawki VAT krytykują politycy Prawa i Sprawiedliwości, ale również przedstawiciele partii Razem. W opublikowanym w czwartek wpisie na Facebooku do sprawy odniósł się Adrian Zandberg, współprzewodniczący ugrupowania.
Adrian Zandberg: Ceny żywności biją mocniej w biedniejsze rodziny
„Zwróciliśmy się do ministra finansów o przedłużenie osłon na kolejne kwartały. Dlaczego tak się przy tym upieramy?” — pisze Zandberg, przedstawiając dwa argumenty. „Osłony weszły, żeby przeciwdziałać skutkom inflacji. Nie osiągnęliśmy ciągle celu inflacyjnego. Likwidacja osłon podtrzyma drożyznę i nas w tym roku od tego celu oddali” — zwraca uwagę. Podkreśla również, że „ceny żywności biją mocniej w biedniejsze rodziny”, a „zależność jest prosta: im mniejszy budżet domowy, tym większa część idzie na jedzenie”.