Suwerenność Węgier czy łamanie prawa? Komisja Europejska prowadzi postępowanie

Nowa węgierska ustawa o „ochronie suwerenności narodowej”, dzięki której aparat państwowy może sprawdzać finansowanie każdej partii i organizacji politycznej, narusza prawo UE – tak uznała Komisja Europejska.

Publikacja: 07.02.2024 15:07

Viktor Orbán

Viktor Orbán

Foto: Ludovic MARIN / AFP

Ustawa weszła w życie, gdy premier Viktor Orbán zintensyfikował kampanię swojej partii przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Partia Fidesz argumentuje, że przepisy są niezbędne po doniesieniach, że partie opozycyjne na Węgrzech otrzymały fundusze od organizacji pozarządowej z siedzibą w USA przed wyborami w 2022 roku.

Urząd Obrony Suwerenności sprawdzi, skąd pochodzą pieniądze

Za wdrożenie nowych przepisów ma odpowiadać „Urząd Obrony Suwerenności”, który może gromadzić informacje na temat osób lub grup otrzymujących finansowanie zagraniczne i postrzeganych jako osoby mające wpływ na debatę polityczną i procesy wyborcze w kraju.

3 lata

więzienia przewidują nowe przepisy

dla członków partii finansowanej z zagranicy

Odrębny organ może także uznać finansowanie zagraniczne partii lub grup startujących w wyborach za zakazane, co grozi ich członkom karą do trzech lat więzienia.

Komisja Europejska oświadczyła, że przesłała Węgrom formalne zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Jej zdaniem ustawa narusza wartości demokratyczne Unii i prawa podstawowe. Przepisy ustawy uznano za szerokie, ale też niejasne. Co ważne, brakuje nad nimi nadzoru sądowego, co wzbudziło poważne obawy niezależnych mediów i grup prawniczych.

– Utworzenie nowego organu o szerokich uprawnieniach i rygorystycznym systemie monitorowania, egzekwowania i nakładania sankcji również stwarza ryzyko poważnej szkody dla demokracji – komentuje rzeczniczka Komisji Anitta Hipper.

Stany Zjednoczone krytykują węgierską ustawę

Węgry mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia. Jeżeli Komisja nie ustosunkuje się do zastrzeżeń zawartych w piśmie, Komisja może podjąć decyzję o przesłaniu uzasadnionej opinii – formalnego wniosku o przestrzeganie prawa UE – jako kolejny etap procedury.

Wcześniej ustawę skrytykowały Stany Zjednoczone. Nazwały ją „drakońską” i stwierdziły, że jest „niezgodna z naszymi wspólnymi wartościami, takimi jak demokracja, wolność jednostki i praworządność”.

Polityka
Ameryka głosuje: 10 stanów decyduje czy wpisać prawo do aborcji do swoich konstytucji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Królowa Kamila chwilowo wycofała się ze zobowiązań. Jaki jest powód?
Polityka
Greta Thunberg brała udział w proteście opozycji w Tbilisi
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Oto jest pytanie
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Wszystkie oczy zwrócone na Amerykę