„Zakazane jest istnienie partii politycznych (…) odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa” – głosi art. 13 konstytucji. Zdaniem prokuratury przepis ten narusza partia Rodacy Kamraci. Jak ustaliliśmy, Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła apelację od postanowienia sądu o wpisaniu ugrupowania do ewidencji.
Założycielami partii są Marcin Osadowski i Wojciech Olszański, jedne z najbardziej znanych postaci polskiego internetu. Są bohaterami niezliczonej ilości memów i filmików, których popularności sprzyjają obficie używane wulgaryzmy oraz to, że Olszański chodzi w mundurze. Jest on byłym aktorem i uważa się za spadkobiercę nieistniejącego już Związku Jaszczurczego. Z tego powodu znany jest pod pseudonimem Jaszczur.
Czytaj więcej
PKW zawiadomiła prokuraturę w sprawie potencjalnych fałszerstw na listach poparcia komitetu założonego przez kontrowersyjnego polityka.
Osadowski i Olszański są także uczestnikami wielu postępowań sądowych z powodu działań i wypowiedzi, godzących m.in. w mniejszości. Po raz pierwszy opinia publiczna usłyszała o nich po wiecu w Święto Niepodległości w 2021 roku w Kaliszu, podczas którego spalili kopię statutu kaliskiego, średniowiecznego przywileju dla Żydów. Po tym wydarzeniu trafili do aresztu, w którym znaleźli się jeszcze raz po wiecu w Bydgoszczy, podczas którego grozili posłom śmiercią. Wiosną Olszański zakończył odbywanie kary pół roku więzienia za nawoływanie do zabójstwa.
Protest prokuratury ws. wpisu Rodaków Kamratów do ewidencji
Osadowski i Olszański określają się jako radykalni nacjonaliści, zdobywają zwolenników dzięki transmisjom w sieci, a ich partię sąd zarejestrował w czerwcu. Sprawa ma jednak ciąg dalszy. „Prokurator Okręgowy w Warszawie skierował do Sądu Apelacyjnego w Warszawie apelację od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie z 30 czerwca 2023 r. o wpisaniu do ewidencji partii politycznych partii Rodacy Kamraci. Wniósł o zmianę postanowienia i odmowę rejestracji tego ugrupowania jako partii politycznej. Zarzuty podniesione w środku odwoławczym dotyczą m.in. naruszenia art. 13 Konstytucji” – informuje nas prokuratura.