19 chińskich myśliwców w pobliżu Tajwanu

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że w ciągu doby wykryło 19 chińskich myśliwców J-10 w swojej strefie identyfikacji obrony przeciwlotniczej (ADIZ).

Publikacja: 01.03.2023 05:14

Myśliwiec J-10

Myśliwiec J-10

Foto: mxiong, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

arb

Chińskie myśliwce i bombowce regularnie pojawiają się w rejonie tajwańskiej ADIZ, co Tajwan uważa za działanie mające na celu wywieranie presji militarnej na Tajwan, a także wyczerpujące zasoby tajwańskiej armii, która często podrywa własne myśliwce w związku z pojawieniem się chińskich samolotów wojskowych w pobliżu wyspy (z komunikatu tajwańskiego resortu obrony wynika, że i tym razem Tajpej poderwało swoje myśliwce).

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Czytaj więcej

Samolot USA nad Cieśniną Tajwańską. Chiny: Zagrożenie dla pokoju

W ostatnich latach chińska presja militarna i dyplomatyczna na Tajwan rośnie. USA uważają, że prezydent Chin, Xi Jinping, nakazał swojej armii osiągnięcie gotowości do inwazji na Tajwan do 2026 roku.

Władze Chin przekonują, że aktywność ich sił zbrojnych w rejonie Tajwanu jest usprawiedliwiona potrzebą obrony integralności terytorialnej kraju.

Strefa identyfikacji obrony przeciwlotniczej nie jest częścią przestrzeni powietrznej Tajwanu

Reuters podkreśla, że tym razem chińskie myśliwce, które pojawiły się w pobliżu Tajwanu, nie przekroczyły tzw. linii mediany w rejonie Cieśniny Tajwańskiej - czyli umownej linii dzielącej Cieśninę na część "chińską" i "tajwańską". Chińskie samoloty i okręty regularnie przekraczały tę linię w czasie ćwiczeń wojskowych zorganizowanych w rejonie Tajwanu w sierpniu 2022 roku, po wizycie na wyspie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi.

Strefa identyfikacji obrony przeciwlotniczej nie jest częścią przestrzeni powietrznej Tajwanu - to przestrzeń sąsiadująca z przestrzenią powietrzną wyspy, którą Tajwan monitoruje i patroluje, aby - w przypadku pojawienia się zagrożenia w pobliżu wyspy - móc zareagować na nie na czas.

Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala