Chińskie myśliwce i bombowce regularnie pojawiają się w rejonie tajwańskiej ADIZ, co Tajwan uważa za działanie mające na celu wywieranie presji militarnej na Tajwan, a także wyczerpujące zasoby tajwańskiej armii, która często podrywa własne myśliwce w związku z pojawieniem się chińskich samolotów wojskowych w pobliżu wyspy (z komunikatu tajwańskiego resortu obrony wynika, że i tym razem Tajpej poderwało swoje myśliwce).
Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.
Czytaj więcej
Chiny oskarżyły USA o stworzenie zagrożenia dla pokoju i stabilności w rejonie Cieśniny Tajwańskiej, po tym jak amerykański samolot patrolowy, P-8A Poseidon przeleciał w poniedziałek nad wodami Cieśniny.
W ostatnich latach chińska presja militarna i dyplomatyczna na Tajwan rośnie. USA uważają, że prezydent Chin, Xi Jinping, nakazał swojej armii osiągnięcie gotowości do inwazji na Tajwan do 2026 roku.
Władze Chin przekonują, że aktywność ich sił zbrojnych w rejonie Tajwanu jest usprawiedliwiona potrzebą obrony integralności terytorialnej kraju.