19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:04 Publikacja: 03.08.2022 12:41
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Czy pani, jako była prezydent stolicy uważa, że Marsz Powstania Warszawskiego, organizowany przez narodowców, powinien odbywać się cyklicznie?
Oczywiście, że nie. Oni na ogół nie spełniają formuły pokojowej demonstracji. Sąd uznał, że to nie jest cykliczna impreza i to że Zbigniew Ziobro złożył nadzwyczajną skargę, wspiera ich finansowo rząd, to to jest to interes wyłącznie Zjednoczonej Prawicy
Najważniejszym wydarzeniem pierwszych dwóch miesięcy prezydencji będzie wizyta kolegium komisarzy. To odbędzie się już niebawem. To ważny moment, ponieważ polski rząd i Komisja Europejska wspólnie rozpoczną dyskusję dotyczącą kształtu polityki unijnej na kolejne pięć lat – mówi o polskiej prezydencji wiceministra ds. UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
„Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Od kilku dni media spekulują, czy oprócz Sławomira Mentzena w wyborach wystartuje też inny polityk Konfederacji – Grzegorz Braun. Ten ostatni jeszcze nie zabrał głosu, jednak – jak ustaliła „Rzeczpospolita” – jego partia ma już formularz do zbiórki podpisów.
Partia Jarosława Kaczyńskiego prowadzi w najnowszym sondażu IBRiS, ale nie miałaby szans na samodzielne rządy. Podobnie koalicja 15 października, której partie mają mniej mandatów niż obecnie. Języczkiem u wagi są Konfederacja i partia Razem.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Rafałem Dutkiewiczem, byłym prezydentem Wrocławia, a obecnie liderem Pracodawców RP. Dyskusja dotyczy wyzwań stojących przed polską gospodarką w 2025 roku: rekordowego deficytu budżetowego, kryzysu demograficznego, kosztów energii i inwestycji w innowacyjność. Czy Polska znajdzie sposób na długofalowy rozwój w tych trudnych warunkach?
Demokracja się w Polsce obroni, ale łatwo nie będzie - mówił w TVN24 były poseł PSL, Eugeniusz Kłopotek.
Prezes NBP, Adam Glapiński nie wykonał swojego zadania - mówiła w rozmowie z TVN24 była prezydent Warszawy, była prezes NBP, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej zgłosili byłą prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz do tytułu Honorowego Obywatela. Wniosek został przegłosowany, sprzeciw wyrazili radni PiS.
- Jestem rozczarowana nie tylko postawą Niemiec, ale i Francji - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy, komentując atak Rosji na Ukrainę i nieudane zabiegi dyplomatyczne państw Zachodu, próbujących powstrzymać Władimira Putina.
— Zgłaszam swoją gotowość — tak była prezydent Warszawy i była szefowa Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz skomentowała pomysł kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej. Jak zastrzegła, ostateczna decyzja należy do Senatu.
PiS mówi, że chce być w UE, wydaje uchwały, ale to jeszcze nie znaczy, że za tym idą czyny.- mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes NBP i była prezydent Warszawy w rozmowie z Radiem Zet.
- Okazało się, że Tusk ciągle jest silną kartą w PO. A przecież jeszcze niedawno Trzaskowski mówił, że w polskiej polityce nie ma Donalda Tuska i czas, żeby nie było Jarosława Kaczyńskiego - mówi była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Czy brak rozliczeń za wywłaszczenia jest sprawiedliwy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas