Szef rządu w poniedziałek wieczorem wziął udział w uroczystości składania kwiatów na Kurhanie przed Pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy – w miejscu, w którym pochowane są prochy kilkudziesięciu tysięcy osób pomordowanych przez Niemców. - Przed stu laty przyszło na świat pokolenie, które urodziło się po 123 latach niewoli w wolnej Polsce i oni znali tylko wolną Polskę. Innej nie znali, innej nie chcieli znać. Kiedy wybuchła II wojna światowa, większość z nich miała mniej lat niż ci, którzy urodzili się po 1989 roku, po czasie kiedy Polska ponownie odzyskała niepodległość. Dla nich ofiara krwi była oczywista. Ich przykład, który płynie przez pokolenia jest dla nas wielkim zobowiązaniem i ja czuję to zobowiązanie, ten obowiązek, ten ciężar na nas, na rządzie Rzeczypospolitej Polskiej, aby nie tylko dbać o pamięć, aby prawdę o tamtych czasach, prawdę walki o wolność, o niepodległość, o dobro, o pokój nieść także w przyszłość - przemawiał premier.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że „powstańcy Warszawy i cała ludność, która wtedy w ogromnej większości powstańcom pomagała, to dla nas drogowskaz, który wytycza drogę w przyszłość”.
Jakakolwiek sprawiedliwość, prawda o tamtym czasie, odbudowa wspólnego dobra i pojednanie muszą łączyć się z elementarną sprawiedliwością
- Morderstwa, które odbywały się na Woli, na Ochocie są coraz lepiej znane, ale dopiero od niedawna przed pomnikiem Gloria Victis miałem ten honor, że spotkałem się z powstańcami Warszawy. Jeden z nich opowiadał mi o wydarzeniach na Ochocie - mówił dalej premier, cytowany przez serwis 300polityka. Zwrócił uwagę, że „barbarzyństwo Niemców, bestialstwo Niemców, którzy wyciągali brama po bramie mieszkańców Ochoty, Woli, mordowali ich, jest absolutnie bezprzykładne i jest po dziś dzień wielkim niezmazanym wyrzutem sumienia Niemiec”. - Nie wolno o tym zapominać, nie wolno udawać, że tego nie było - wzywał.
- Potomkowie niszczycieli i zbrodniarzy, dzisiejsi Niemcy muszą zdać sobie sprawę, że bez faktycznego zadośćuczynienia nie może być mowy o zamknięciu tej karty historii. Jakakolwiek sprawiedliwość, prawda o tamtym czasie, odbudowa wspólnego dobra i pojednanie muszą łączyć się z elementarną sprawiedliwością. A ta z kolei, z rozliczeniem tamtych okrutnych zbrodni - dodał Morawiecki.