Mateusz Morawiecki: Spełnienie postulatów doprowadzi do współpracy z Rosją? Naiwność

- Niektórzy uważają, że można się spodziewać pokojowej współpracy z Rosją. My znamy Putina, dlatego w listopadzie ubiegłego roku mówiłem przywódcom UE o mocnych sankcjach dla Rosji, które muszą zostać wprowadzone - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Publikacja: 19.02.2022 17:07

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: AFP

Mateusz Morawicki w sobotę wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W debacie na temat aktualnych kwestii związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym powiedział, że nie można akceptować tezy, iż "niektóre państwa europejskie mają większe prawo do pokoju i bezpieczeństwa niż inne".

- Wszystkie suwerenne państwa są równe i mają równe prawo do życia w pokoju – bez względu na to, czy są silniejsze, czy słabsze - mówił polski premier.

Czytaj więcej

Estonia zwraca się do USA o wysłanie myśliwców do obrony kraju

- Rosja prowadzi politykę składającą się z trzech celów strategicznych. To jest próba przywrócenia kontroli politycznej nad krajami postsowieckimi. Pierwszym celem jest podporządkowanie Ukrainy ze względu na istotny potencjał tego kraju - mówił Morawiecki.

Zdaniem premiera Rosja chce ustanowić strefę buforową bezpieczeństwa w Europie Środkowej, a państwa znajdujące się na wschodniej flance NATO miałyby być państwami drugiej kategorii. 

- Naiwnością jest sądzić, że spełnienie niektórych z postulatów doprowadzi do stabilizacji i pokojowego współistnienia, a nawet współpracy z Rosją - mówił.

Morawiecki zwrócił również uwagę na potrzebę zjednoczenia Europy w kwestii zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego. Wskazał, że Rosja stosuje obecnie "szantaż gazowy i militarny".

Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga
Polityka
Donald Tusk o sondażach prezydenckich: Spodziewałem się
Polityka
Rusza „Bałtycka Warta” NATO. Donald Tusk: Polska się nie zawaha zatrzymać statku