Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji
WOT: Tak było minionej nocy
Dziennikarz spotkał migrantów z Syrii. "Błąkali się od dwóch tygodni, widzieli ciała"
Dziennikarz m.in. Foreign Policy Andrew Connelly poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że spotkał w lesie na terenie Polski dwóch Syryjczyków, którzy głodowali i trzęśli się z zimna po dwutygodniowym błąkaniu się.
"Dwukrotnie prosili polską straż graniczną o azyl. W obu przypadkach zostali wypchnięci z powrotem na Białoruś. Widzieli w lesie ciała. Po powrocie na Białoruś zostali dotkliwie pobici przez białoruskich pograniczników, którzy, jak twierdzą, zachęcali migrantów do rzucania kamieniami w polskich żołnierzy"
Zgorzelski: Przekaz Białorusi to płacząca kobieta w ciąży
- Przekaz Białorusi na cały świat jest taki, że leży kobiet w ciąży i płacze. Płacze dziecko. Ze łzami dziecka nikt nie wygra. Po to na miejscu potrzebni są polscy dziennikarze - mówił w Polsat News wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.
We wtorek posiedzenie Sejmu
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski poinformował, że we wtorek, czyli wcześniej niż planowano, odbędzie się posiedzenie Sejmu. Wcześniej komisja ma rozpatrywać poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granic.
Johnson: Stoimy ramię w ramię z Polską
Premier Boris Johnson w rozmowie z premierem Mateuszem Mroawieckim miał zadeklarować, że Wielka Brytania w pełni popiera działania polskich władz w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią - poinformowało biuro brytyjskiego premiera.
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: Każde ułatwienie jest zachętą dla ludzi Łukaszenki
Czytaj więcej
- Nie jestem entuzjastą zapisu, który mówi o tym, że należy wpuszczać kategorię określoną słowem "dziennikarz" - mówił o poprawce Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Żaryn: Łukaszenko cynicznie zachęcał migrantów
Podcast premiera Morawieckiego: Z agresją Łukaszenki będziemy się mierzyć jeszcze wiele miesięcy
Abp Jędraszewski w liście na adwent o „zagrożonej rodzinie” i „heroizmie strzegących granicy”
Czytaj więcej
„Dziękujmy Panu Bogu za tych wszystkich, którzy dzisiaj bronią naszej Ojczyzny, zarówno stojąc na straży jej duchowej i kulturowej tożsamości, wyrastającej z fundamentu chrześcijańskich wartości, jak i z wielkim heroizmem i osobistym poświęceniem strzegąc jej granic” - napisał abp Marek Jędraszewski w liście pasterskim na adwent.
Rzecznik WOT o zatrzymaniu pojazdu pod Michałowem
Rzecznik WOT płk Marek Pietrzak opublikował oświadczenie w sprawie zatrzymania pojazdu na trasie Michałowo - Juszkowy Gród.
Na wcześniejszej konferencji prasowej rzeczniczka Straży Granicznej zwróciła się do dziennikarzy i innych osób przebywających w pobliżu granicy z Białorusią poza strefą objętą stanem wyjątkowym oraz w strefie o wykonywanie "poleceń służb".
- Wczoraj miało miejsce zdarzenie na terenie ochranianym przez placówkę SG w Michałowie. Tam samochód na widok patrolu żołnierzy ruszył z piskiem (opon). Został zatrzymany. Osoba nie chciała okazać dokumentów, została wezwana policja. Okazało się, że to był dziennikarz - mówiła por. Anna Michalska.
Bunt w ośrodku w Wędrzynie. SG publikuje nagranie
Straż Graniczna opublikowała krótki materiał wideo z fragmentami nagrań ukazujących przebieg wczorajszych wydarzeń w ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie.
Morawiecki w Londynie mówi o "możliwych sankcjach wobec Białorusi, a, jeśli będzie trzeba, także Rosji"
Czytaj więcej
- Właściwym mocodawcą Aleksandra Łukaszenki jest Kreml. Z Borisem Johnsonem omawialiśmy różne mechanizmy wyjścia z tego kryzysu - mówił w Londynie, po rozmowach z premierem Wielkiej Brytanii, premier Mateusz Morawiecki.
Łukaszenko do imigrantów na granicy: Polacy wszystko blokują
Czytaj więcej
Białoruski dyktator przekonywał imigrantów, że Merkel zgodziła się ich przyjąć, ale „wszystko blokują Polacy”.
Morawiecki po spotkaniu z Johnsonem: Zgadza się z Polską
- Jestem szczęśliwy, że premier Boris Johnson i Wielka Brytania nadają na tych samych falach co my, jeśli chodzi o korzenie kryzysów, które nas otaczają - oświadczył Mateusz Morawiecki po rozmowie z szefem brytyjskiego rządu. Morawiecki stwierdził, że Johnson zgadza się z Polską jeśli chodzi o źródło kryzysu na granicy Polski z Białorusią, a także w innych kwestiach, takich jak napięcie wokół Ukrainy.
Straż Graniczna: 200 osób próbowało sforsować granicę Polski
- W czwartek ok. godz. 22:00 na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze grupa ok. 200 osób próbowała siłowo forsować granicę. Na teren Polski na kilka metrów weszła grupa ok. 170 osób. Te osoby zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski, doprowadzone do linii granicy - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Przekazała, że kamieniem w głowę został uderzony żołnierz Wojska Polskiego, który następnie został opatrzony w szpitalu.
Czytaj więcej
- To mężczyźni, którzy już czasami od kilku tygodni pozostają w tym ośrodku i chcieliby go po prostu opuścić i udać się do Niemiec - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej, komentując bunt migrantów, do którego doszło w ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie.
Morawiecki w Londynie po spotkaniu z Johnsonem: Na pewno będziemy kontynuować współpracę
Premier Morawiecki rozmawia w Wielkiej Brytanii z Borisem Johnsonem o kryzysie na granicy Polski
Szefowa MSW Litwy: Nawet 15 tys. imigrantów wciąż przebywa na Białorusi
Czytaj więcej
Minister spraw wewnętrznych Litwy, Agne Bilotaite, nie wykluczyła zamknięcia przejść granicznych na granicy między Litwą a Białorusią, jeśli Białoruś nadal będzie umożliwiać nielegalne przekraczanie granicy imigrantom.
Litwa zapowiada, że może zamknąć przejścia graniczne z Białorusią
Błaszczak: Jest wspólne oświadczenie. Państwa flanki wschodniej NATO solidarne wobec agresji hybrydowej
Policja reaguje na słowa Biedronia: Fake news. Nie szkoliliśmy OMON-u
Władze Libanu zakazały biurom podróży sprzedawania wycieczek na Białoruś
Aleksander Łukaszenko do imigrantów: Białoruś jest gotowa zrobić wszystko dla uchodźców
Łukaszenko dodał, że codziennie ok. 200 imigrantów przedostaje się na terytorium Polski, Litwy i Łotwy.
BiełTA: Aleksander Łukaszenko odwiedza tymczasowy ośrodek dla imigrantów w pobliżu granicy z Polską
Imigranci odwiedzani przez białoruskiego dyktatora znajdują się na terenie centrum logistycznego w pobliżu przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica Białostocka.
Ok. 600 imigrantów, w większości Kurdów, wróciło do Iraku z Białorusi
Czytaj więcej
Dwa samoloty z setkami Irakijczyków, którzy próbowali przedostać się na terytorium UE z terytorium Białorusi, wylądowały w piątek w Iraku - informuje Reuters.
Podlaska policja zatrzymała dwie osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy
O 11 konferencja Straży Granicznej ws. sytuacji na granicy Polski z Białorusią
KPRM: Premier Morawiecki w drodze do Londynu
MON: Państwa flanki wschodniej NATO solidarne wobec agresji hybrydowej
Michał Wójcik, minister w KPRM: Merkel popełniła błąd rozmawiając z Łukaszenką
Czytaj więcej
Jako wiceprezes Solidarnej Polski chcę zaznaczyć, że nie będzie naszej zgody na żadną federalizację UE - mówił w rozmowie z TVP Michał Wójcik, sekretarz stanu w KPRM.
Straż Graniczna: 217 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę Polski 26 listopada
Konsul Iraku w Rosji: Tysiąc osób chce wrócić do Iraku z Białorusi
Majid Al-Kinani, konsul Iraku w Rosji poinformował, że w czwartek i piątek Mińsk opuści w sumie 650 imigrantów, a Irak "jest gotów zabrać do domu każdego (obywatela), który tu (w Mińsku) jest, nawet jeśli to 10 tysięcy osób". - Obecnie tysiąc osób chce wrócić dobrowolnie - podkreślił.
Wiceszef MSWiA: Spore straty materialne po buncie w ośrodku dla migrantów w Wędrzynie
Czytaj więcej
Grupa ponad 100 migrantów rozpoczęła demolowanie budynków, w których mieszkają, wybijała szyby, rwała kraty, niszczyła sprzęty - powiedział Maciej Wąsik, odnosząc się do wydarzeń, do których doszło w ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie (lubuskie). Dodał, że sytuacja została opanowana i że są spore straty materialne, a jeden strażnik graniczny został ranny.
Wiceszef MSWiA: Noc jak poprzednia, ten sam poziom parcia na granicę
Noc minęła podobnie jak poprzednia, czyli ten sam poziom parcia na granicę - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany w Polskim Radiu o przebieg ostatnich godzin na granicy polsko-białoruskiej.
Europoseł PiS: W PE mnóstwo fanatyków, dla których migracja to rzecz święta
Litewska straż graniczna: Mniej prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią
Czytaj więcej
Komendant litewskiej straży granicznej, Rustamas Liubajevas oświadczył, że obecnie w pobliżu granicy Litwy z Białorusią znajduje się ok. 1 500 imigrantów.
W weekend Litwę odwiedzą sekretarz generalny NATO i szefowa Komisji Europejskiej
Wizyty Jensa Stoltenberga i Ursuli von der Leyen na Litwie mają związek z kryzysem na granicach Białorusi z państwami UE
O incydencie w Wędrzynie informuje też policja
Straż Graniczna: Cudzoziemcy umieszczeni w ośrodku w Wędrzynie próbowali sforsować ogrodzenie
Kolejny kontyngent polskich policjantów jedzie na Litwę, pomagać w strzeżeniu granicy
67,9 proc. badanych w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" uważa kryzys na granicy za zagrożenie dla Europy
Czytaj więcej
Respondenci w najnowszym badaniu IBRiS dotyczącym sytuacji na granicy deklarują, że wydarzenia, do których tam dochodzi, są zagrożeniem dla całej Europy.
Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.
Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak. W kolejnych dniach takie próby organizowane przez grupy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób były podejmowane regularnie.
W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.
Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.
W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. 12 listopada decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią podjęła Łotwa. Z kolei Ukraina, w związku z kryzysem migracyjnym, skierowała na swoją granicę z Białorusią 8,5 tysiąca dodatkowych żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej.
Polski rząd podjął też działania dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą imigranci docierający do Polski. W ich wyniku m.in. w Iraku zamknięto konsulaty Białorusi w Bagdadzie i Irbilu. Ponadto po rozmowach prowadzonych ze stroną turecką, wobec groźby unijnych sankcji, którymi mogłyby zostać objęte linie lotnicze Turkish Airlines, biletów na samoloty latające z tureckich lotnisk do Mińska, nie tylko linii Turkish Airlines, ale i białoruskiej Belavii, nie mogą już kupować obywatele Iraku, Syrii i Jemenu.
15 listopada imigranci koczujący w pobliżu zamkniętego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej przenieśli się w bezpośrednie sąsiedztwo przejścia. 16 listopada grupa ok. 100 agresywnych imigrantów zaatakowało ogrodzenie i polskich funkcjonariuszy, rzucając w nich kamieniami, butelkami i granatami hukowymi. Atak trwał kilka godzin, kilku polskich policjantów, a także funkcjonariuszka Straży Granicznej i żołnierz zostali ranni.
18 listopada grupa ok. 430 imigrantów przebywających w ostatnich tygodniach na Białorusi, wróciła do Iraku na pokładzie samolotu wysłanego przez iracki MSZ. Tego samego dnia szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że na granicy Polski pojawi się kompania brytyjskich wojsk inżynieryjnych.
Dwie rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką o kryzysie na granicy Polski z Białorusią przeprowadziła Angela Merkel. Strona białoruska twierdzi, że przedstawiła propozycję, by Unia Europejska przyjęła 2 tys. imigrantów z Białorusi, w zamian za co Białoruś odeśle 5 tys. imigrantów do ich ojczyzn. Możliwość przyjęcia 2 tys. imigrantów z Białorusi odrzuciły Niemcy.