Grupa Afgańczyków otrzyma polskie wizy humanitarne. Premier: Nie zapominamy o sojusznikach

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że grupa współpracowników strony polskiej oraz delegatury UE w Kabulu otrzyma polskie wizy humanitarne. Szef BBN przekazał, że NATO zwróciło się do Polski o przyjęcie części swych afgańskich współpracowników.

Publikacja: 15.08.2021 18:57

Grupa Afgańczyków otrzyma polskie wizy humanitarne. Premier: Nie zapominamy o sojusznikach

Foto: PAP/Marcin Obara

zew

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił kraj. Oddziały talibów wkroczyły do Kabulu. Dwadzieścia lat tym, jak utracili władzę w wyniku operacji sił międzynarodowych pod przywództwem USA, talibowie ponownie przejęli kontrolę nad Afganistanem.

Według źródeł Reutera, talibowie wkroczyli do pałacu prezydenckiego w Kabulu.

Czytaj także:
Ewakuacja Amerykanów z Afganistanu. Blinken o Kabulu: To nie jest Sajgon

Trwa ewakuacja placówek dyplomatycznych państw Zachodu. Ok. godz. 18:00 czasu polskiego amerykańska ambasada w Kabulu przekazała, że sytuacja na lotnisku w afgańskiej stolicy pogorszyła się. "Są doniesienia o ostrzale lotniska, dlatego polecamy obywatelom USA schronienie się" - podano.

W związku z powrotem talibów zagrożone jest życie osób, które współpracowały z wojskami i rządami państw zachodnich.

"W Święto Wojska Polskiego nie zapominamy o sojusznikach, zwłaszcza tych w największej potrzebie" - zadeklarował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

"Podjąłem decyzję o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin" - poinformował na Twitterze szef rządu zapewniając, że Polska dotrzymuje "swych sojuszniczych zobowiązań".

Szef BBN: Wszystko wskazuje, że to nie będzie tylko 45 wiz

O decyzję w sprawie wydania 45 wiz (tę liczbę potwierdziliśmy w Centrum Informacyjnym Rządu) pytany był w Polsat News szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. - To jeden z elementów działań, które władze polskie podejmują albo rozważają podjąć, ponieważ sytuacja w Afganistanie, jest niezwykle dynamiczna. Jeszcze dwa dni temu nie było mowy o zajęciu Kabulu, dzisiaj wiadomo, że praktycznie talibowie kontrolują cały kraj - powiedział.

Przekazał, że przed godz. 19:00 konsultował się z naszym ambasadorem w Brukseli. - Bo również NATO zwróciło się z prośbą o przyjęcie części tzw. kontraktorów, czyli pracowników afgańskich, którzy byli zakontraktowani (...) bezpośrednio przez NATO - dodał.

Szef BBN przypomniał, że część Afgańczyków została ewakuowana razem z wycofującymi się z Afganistanu polskimi oddziałami. - Ta akcja cały czas trwa - zaznaczył dodając, że ośrodek prezydencki jest na bieżąco informowany.

Pytany, czy będzie więcej niż 45 wiz, o których informował premier, Paweł Soloch odparł, że decyzje będą podejmowane "sukcesywnie, w miarę rozwoju sytuacji". - Wszystko wskazuje na to, że na pewno to nie będzie tylko 45 wiz - zadeklarował.

MSZ o Polakach w Afganistanie

W niedzielę wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że w Afganistanie przebywa "pięciu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy są w stałym kontakcie z konsulem RP w Nowym Delhi, a także z Ambasadami Francji, Niemiec i USA w Kabulu ws. możliwości ewakuacji z terytorium Afganistanu".

MSZ przypomniało, że od lat odradza podróże do Afganistanu, a w ubiegłym tygodniu ponowiony został apel, by Polacy natychmiast opuścili ten kraj.

Polityka
Mariusz Błaszczak nie zrzeknie się immunitetu. „Chcieli oddać pół Polski Rosjanom”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Polityka
Przydacz: Trzaskowski zmienia swoje poglądy na potrzeby kampanii. Żałosne
Polityka
Hołownia o rekonstrukcji rządu. „Tusk jest premierem, bo tak zdecydowali koalicjanci”
Polityka
Kosiniak-Kamysz: Jasno deklarowaliśmy, że nie rozważamy wysłania wojsk na Ukrainę
Polityka
Szejna komentuje słowa Trumpa: Nie można decydować o Palestynie bez Palestyńczyków