Aktualizacja: 10.02.2020 07:57 Publikacja: 10.02.2020 07:57
Foto: Adobe Stock
Interpretacje podatkowe to co do zasady dobry i stosunkowo tani sposób zabezpieczenia się przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. Pod warunkiem jednak, że stan faktyczny opisany we wniosku jest zgodny z rzeczywistością, a pytanie przemyślane. Gdy jest źle zadane, odpowiedź fiskusa może okazać się bardzo niekorzystna dla podatnika. Przestrogą przed nieprzemyślaną strategią może być sprawa, która ostatnio znalazła swój finał na wokandzie Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Spór dotyczył podatkowych konsekwencji rozliczeń w konkubinacie. We wniosku o interpretację podatniczka oświadczyła, że od lat 90. pozostaje w nieformalnym związku. Przed laty konkubent kupił gospodarstwo rolne na kredyt, którego ona była poręczycielem. Podatniczka tłumaczyła, że ostatecznie to na nią spadł ciężar spłaty długu. Zabezpieczeniem dla niej miało być porozumienie zawarte z partnerem, że jeśli się pobiorą, on przekaże jej własność gospodarstwa. Gdyby zaś przed ślubem partner sprzedał gospodarstwo, to wszystkie uzyskane z transakcji środki miał oddać podatniczce. Umowa została wzmocniona odpowiednim wpisem do hipoteki, a przekazanie środków było kwitowane.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas