Rozliczenie podatkowe korepetycji udzielanych w ramach działalności oświatowej wykonywanej osobiście

Nauczyciel, który zlikwiduje biznes, nie musi rezygnować z udzielania lekcji. Rozliczy działalność oświatową wykonywaną osobiście.

Aktualizacja: 08.03.2020 18:32 Publikacja: 08.03.2020 14:57

Rozliczenie podatkowe korepetycji udzielanych w ramach działalności oświatowej wykonywanej osobiście

Foto: AdobeStock

Jeszcze kilka lat temu skarbówka wymagała od korepetytorów rejestracji działalności gospodarczej. Ostatnio zmieniła jednak zdanie. Zgadza się, że prywatne lekcje to działalność wykonywana osobiście, więc firma nie jest potrzebna. B

Najnowsza interpretacja ucieszy tych, którzy chcą się wycofać z działalności gospodarczej, nie rezygnując z udzielania lekcji. Mogą nadal uczyć, a uzyskane przychody rozliczyć jako działalność wykonywaną osobiście. Unikną dzięki temu wielu formalności i zaoszczędzą na składkach.

Czytaj także: Prywatne korepetycje nie są działalnością gospodarczą

Taką odpowiedź uzyskała podatniczka, która od ponad 20 lat uczy matematyki w szkole średniej, a w 2011 r. zarejestrowała działalność gospodarczą, by udzielać korepetycji. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz płaci PIT według skali (stawek 17 i 32 proc.). Od września 2019 r. podatniczka pełni funkcję wicedyrektora szkoły, dlatego ma mniej czasu na dodatkowe lekcje. Chce zamknąć biznes ze względu na wysokie koszty jego prowadzenia, takie jak obowiązkowe składki zdrowotne. Uniknie też uciążliwych procedur zawieszania działalności na czas wakacji, kiedy nie ma chętnych uczniów. Podatniczka chce nadal uczyć, ale okazjonalnie, czyli bez planu, w sposób nieciągły i przypadkowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że będzie mogła zakwalifikować osiągane z tego tytułu przychody do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, czyli działalności wykonywanej osobiście. Nie będzie to przychód z działalności określonej w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Przypomniał, że zgodnie z art. 5a pkt 6 działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany oraz ciągły. Poza tym – jak stanowi art. 5b ust. 1 ustawy o PIT – jest wykonywana na własne ryzyko. Odpowiedzialność wobec osób trzeci ponosi wykonawca.

Dyrektor KIS stwierdził na tej podstawie, że czynności podejmowane przez wnioskodawczynię nie będą miały charakteru ani zorganizowanego, ani ciągłego. Dopasowanie terminów zajęć do uczniów świadczy o braku ciągłości tych działań. Z kolei fakt, że podatniczka będzie wykorzystywać jedynie własną wiedzę, potwierdza brak zorganizowania prowadzonej działalności.

„Oznacza to, że udzielanie korepetycji stanowi działalność wykonywaną osobiście – działalność oświatową, wymienioną w art. 13 pkt 2 ustawy o PIT" – stwierdził dyrektor KIS.

Podatniczka zapłaci podatek według skali (17 i 32 proc.). Odliczy 20-proc. koszty uzyskania przychodów. Musi co miesiąc odprowadzać zaliczki na PIT.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 529.2019.2.AD

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej