Skarbówka interpretuje przepisy o uldze rehabilitacyjnej na korzyść podatników. Pozwala odliczyć wydatki na remont, który ma przystosować mieszkanie do potrzeb danej osoby. Dotyczy to także garażu.
Potwierdzenie tego otrzymała podatniczka, która ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym narządu ruchu. Wymieniła bramę garażową, bo poprzednia uniemożliwiała przy jej chorobie korzystanie z garażu. Nowa brama otwiera się elektrycznie, co nie wymaga użycia siły.
Czytaj więcej
Rodzic skorzysta z ulgi na pełnoletnie uczące się dziecko, którego dochody w 2022 r. nie przekroczą 16 061,28 zł.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że wymiana bramy, która ze względu na swoją budowę i ciężar uniemożliwiała osobie niepełnosprawnej korzystanie z garażu, może być odliczona od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Przypomniał, że przepisy ustawy o PIT pozwalają odliczyć kilkanaście różnych typów kosztów, których katalog wymieniony jest w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Są wśród nich zarówno wydatki limitowane, np. na leki, jak i nielimitowane, np. na sprzęt rehabilitacyjny czy przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W tym drugim przypadku można odliczyć faktycznie poniesione, udokumentowane koszty.
Na podstawie ustawy o PIT za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przez adaptację i wyposażenie należy rozumieć przystosowanie lokalu, które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej.