Obowiązujące od 1 lipca br. zmiany w art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej znacznie poszerzyły uprawnienia skarbówki. Zwiększył się zarówno zakres informacji, których fiskus może zażądać od banku, jak też grono uprawnionych, które będzie miało dostęp do danych o rachunkach bankowych.
Kwota na koncie
Chodzi o dane dotyczące m.in. liczby posiadanych przez daną osobę rachunków, obrotów i stanów tych rachunków, kwoty i daty poszczególnych wpłat. Co więcej, żądanie ujawnienia danych o rachunku może dotyczyć nie tylko właścicieli, ale także pełnomocników rachunku.
Czytaj więcej
Nowe uprawnienia fiskusa niepokoją ekspertów. Resort finansów rozważa zmianę przepisów.
Co się konkretnie zmieniło? Rozszerzony został katalog podmiotów, które mogą żądać takich informacji. Dotychczas mógł o nie wystąpić szef KAS i naczelnik urzędu celno-skarbowego, czyli podmioty zajmujące się najpoważniejszymi naruszeniami. Od lipca takie uprawnienie otrzymał także naczelnik urzędu skarbowego.
Nie tylko podejrzany
Co ważne, wcześniej bank przekazywał takie informacje o „osobie podejrzanej”. Od lipca 2022 r. obowiązek dotyczy „osoby fizycznej”. Informacje te mogą być udostępnione uprawnionym organom już w trakcie postępowania przygotowawczego, a także standardowych czynności wyjaśniających dotyczących potencjalnego wykroczenia lub przestępstwa skarbowego.