Aktualizacja: 12.10.2018 23:09 Publikacja: 12.10.2018 10:00
Na Ziemi głównym źródłem energii w tzw. cyklu termodynamicznym w biosferze jest fotosynteza. Aby powtórzyć to naturalne zjawisko na Marsie, najpierw trzeba spowodować, aby żyły tam bakterie i rośliny. A właśnie o to jest najtrudniej
Foto: Lockheed Martin
Pustynny, zimny, nienadający się do oddychania bez skafandra, omiatany gwałtownymi burzami, bombardowany promieniowaniem słonecznym, niemal niezatrzymywanym przez rachityczna atmosferę – Mars, Czerwona Planeta, nie jest miejscem do zdrowotnych spacerów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia przesyłane przez łazik Curiosity od sierpnia 2012 r.: gołe, ostre kamienie uszkadzające koła i powodujące usterki mechaniczne. A jednak wszyscy się spodziewają, że na tej niegościnnej planecie, oddalonej od Ziemi o 55 mln km (145 razy dalej niż Księżyc), pewnego, wcale nie tak odległego, dnia rozegra się spektakl transmitowany przez wszystkie telewizje świata: człowiek postawi stopę na marsjańskim gruncie. Kiedy można się tego spodziewać, biorąc pod uwagę naukowo stwierdzone realia, a nie bajania samozwańczych futurologów?
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
I cóż, że z Czech, skoro „Kingdom Come: Deliverance II” cieszy i na dodatek bawi.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
„3000 metrów nad ziemią” dzieli widzów. Jedni się bawią, drudzy są rozczarowani.
Departamenty Stanu, Obrony czy Sprawiedliwości odrzucają weryfikację personelu federalnego zarządzoną przez najbliższego sojusznika Donalda Trumpa.
Masło to wartościowy produkt spożywczy, a jego cena stale rośnie i spędza sen z powiek. Ale nie jest jednak tyle warte, co dzieci i troska o ich wychowanie oraz rozwój.
Parada planet to zjawisko, które już 28 lutego obserwować będzie można na nocnym niebie. Aż siedem planet Układu Słonecznego widocznych będzie w tym samym czasie. Czy do obserwacji potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt?
Łódzki Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych ponownie otworzy sezon najważniejszych festiwali.
Kiedyś był gwiazdą angielskiej Premier League, a z reprezentacją Holandii został wicemistrzem świata. Dziś Robin van Persie próbuje swoich sił jako trener. Poprowadzi Feyenoord Rotterdam, w którym od niedawna gra Jakub Moder.
Żyjemy krócej niż ludzie z Europy Zachodniej, mamy gorszy dostęp do leczenia, mniej pieniędzy na system ochrony zdrowia. System się zawalił, ale wszyscy się do tego przyzwyczaili – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
– Każdego roku notujemy na wsi 2,6–2,8 tys. samobójstw: to połowa wszystkich aktów samobójczych w Polsce. 85 proc. z tej grupy to mężczyźni w wieku 45–65 lat – wskazuje prezes KRUS. 23 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją.
Poszkodowany ma prawo do odszkodowania, jeśli spadająca rakieta uszkodzi jego mienie, jednak rolę negocjatora przyjmuje wówczas państwo. Do odpowiedzialności można pociągnąć również właściciela firmy, która wypuściła sprzęt - w przypadku rakiety Falcon 9 jest to Elon Musk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas