Rodzina na skraju katastrofy

"Brud" to druga książka urodzonego na Alasce Davida Vanna po wydanej w 2018 r. „Legendzie o samobójstwie", która ukazuje się za sprawą Wydawnictwa Pauza. Nie będę ukrywał, że jestem admiratorem warszawskiej oficyny, która pojawiła się na rynku czytelniczym w 2017 r., wydała do tej pory 15 książek i publikuje współczesną literaturę amerykańską, francuską czy skandynawską. Staram się czytać wszystkie nowe tytuły Pauzy, bo to twórczość najwyższych lotów, konfrontująca nas z prawdami, na które ciężko przystać, komentująca otaczającą rzeczywistość bezkompromisowo, celująca w obyczajowy detal, igrająca z emocjami czytelnika. Wśród autorów znajdziemy nazwiska Édouarda Louisa, Sigrid Nunez czy Arnona Grunberga, autorów nieprzeciętnych, ambitnych i udowadniających, że wciąż jest miejsce i czas na książki, z którymi spotkanie do najłatwiejszych nie należy. Na pisarstwo ambitne, zmuszające do dokonania wewnętrznej pracy, odsłonienia się, zajęcia stanowiska.

Publikacja: 03.01.2020 17:00

Rodzina na skraju katastrofy

Foto: materiały prasowe

Proza Vanna nie pozostawia żadnych złudzeń, jest precyzyjna jak chirurgiczny skalpel. Jest gęsta od emocji, portrety psychologiczne bohaterów powalają drobiazgowością, relacje dysfunkcyjnej rodziny intensyfikują się z każdą kartką, całość nieuchronnie zmierza do tragicznego finału. Vann potrafi targać emocjami czytelnika, wyrywać z marazmu.

„Brud" to portret rozpadającej się na naszych oczach rodziny, której fundamentem trwania jest pozór. Rzecz dzieje się w sennej Dolinie Kalifornijskiej. I słońce, podobnie jak w „Obcym" Camusa, nie jest przyjemne, ale ciąży i doskwiera, oświetla najgorsze instynkty, rodzi w bohaterach atawizmy, jest nieznośne, prowokuje do szukania po sobie miejsc skrytych, gdzie być może drzemie zło. Zło obecne, ale nie do końca ukształtowane, już się staje, ale jeszcze nie nadeszło – do czasu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich