Aktualizacja: 07.02.2025 18:13 Publikacja: 07.02.2025 14:38
– W 2022 r. dzięki bardzo dużej pomocy, którą Polska i Polacy udzielili Ukrainie, pojawiła się szansa na rzeczywiste przełamanie we wzajemnych relacjach, ale przesłoniliśmy ją bieżącymi sporami – mówi Michał Dworczyk; na zdjęciu przy pierwszym polskim pociągu sanitarnym ewakuującym uchodźców z Mościsk w Ukrainie, 28 lutego 2022 r.
Foto: Wielechowski S/AGENCJA SE/East News
Nie oszukujmy się, nie mamy żadnego przełomu. To słowo bywa nadużywane. Za to mamy krok w dobrym kierunku i to należy docenić. Sprawy ekshumacji nie powinny być wciągane w bieżącą rozgrywkę polityczną, tak jak próbuje to robić część polityków. Ludobójstwo na Wołyniu i pamięć ofiar powinny być zawsze traktowane jako sprawa ogólnonarodowa. Ponad jakimikolwiek podziałami.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy nie tylko o tym, jak Donald Trump zmieni Europę, lecz także, jakie konsekwencje dla naszego kontynentu przyniesie, coraz bardziej widoczny, polityczny „zwrot w prawo”. Kontekst dla naszej rozmowy będą stanowiły teksty z najnowszego numeru „Plusa Minusa”.
Japoński reżyser Takeshi Kitano obala samurajski mit, ale czyni to bez polotu i finezji.
W „Szabli” Serbowie rozliczają się ze swoją przeszłością. Wracamy do marca 2003 r., kiedy to został zastrzelony premier Zoran Dindić, a za jego zabójstwem stali ludzie służb.
Trzeci z kolei omnibus z twórczością Arkadija i Borysa Strugackich – „Miasto skazane” – grupuje ich powieści wydane, gdy powiewy pieriestrojki poluzowały gorsety cenzorskie.
„Sniper Elite: Resistance” to doskonała okazja, by nauczyć się skradać.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy nie tylko o tym, jak Donald Trump zmieni Europę, lecz także, jakie konsekwencje dla naszego kontynentu przyniesie, coraz bardziej widoczny, polityczny „zwrot w prawo”. Kontekst dla naszej rozmowy będą stanowiły teksty z najnowszego numeru „Plusa Minusa”.
Marcin Lijewski najprawdopodobniej zostanie zwolniony, choć miał być dla drużyny narodowej trenerem na lata. To oznacza kolejną przebudowę reprezentacji Polski w piłce ręcznej.
To cyniczny chichot historii i niespodziewane przekształcenie roli osób, które przyczyniły się do niszczenia państwa prawa. Teraz niczym Katon występują w obronie najwyższych wartości demokratycznych - mówi "Rz" prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Kolanko i Michał Płociński rozmawiają o politycznych wydarzeniach tygodnia. Czy narracja o „zamachu stanu” rzeczywiście ma wpływ na nastroje społeczne? Dlaczego Donald Tusk już teraz zapowiada rekonstrukcję rządu, która odbędzie się dopiero za kilka miesięcy? I wreszcie – czy Rafał Trzaskowski skutecznie zmienia swój wizerunek w kampanii prezydenckiej?
Zbyt mała liczba projektów morskich farm wiatrowych, tzw. drugiej fazy, które mogą powstać po 2030 r., może utrudnić realizację aukcji offshore. Dlatego rząd proponuje więcej projektów. Chce też lepszej współpracy z wojskiem na Bałtyku.
Minister edukacji i nauki w pisowskim rządzie Przemysław Czarnek bezprawnie wygasił kadencję rektora Uniwersytetu Wrocławskiego Przemysława Wiszewskiego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
- Mój stosunek do nowego ambasadora (USA w Polsce) będzie cechował się serdecznością i cierpliwością, bez dwóch zdań - zapowiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk.
To, że w ostatnich latach liczba osób ubezpieczonych w ZUS rośnie, zawdzięczamy migrantom, którzy pracują i płacą składki. Bardzo ich potrzebujemy, bo częściowo uzupełniają lukę demograficzną, która się wytworzyła - mówi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor SGH ds. nauki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas