„My, nasze zwierzęta i wojna”: Zwierzęta wojny

„Ratujcie zwierzęta, żeby pozostać ludźmi” – mówi w dokumencie „My, nasze zwierzęta i wojna” założycielka schroniska dla zwierząt w Hostomelu.

Publikacja: 18.10.2024 16:24

„My, nasze zwierzęta i wojna”, reż. Anton Ptuszkin, dystr. Aurora Films

„My, nasze zwierzęta i wojna”, reż. Anton Ptuszkin, dystr. Aurora Films

Foto: mat.pras.

Z pierwszych dni wojny w Ukrainie pamiętam zdjęcie chłopca, który idzie pieszo do polskiej granicy, niosąc na rękach ogromnego psa. Potem było takich zdjęć setki. Bo w Ukrainie są masy zwierząt, które straciły domy i opiekunów. Zdarza się, że przygarniają je żołnierze. „Czujesz się z psem, jakbyś był w domu” – mówi młody chłopak.

Malutki Patron stał się bohaterem narodowym. Nauczył się wykrywać miny. Waży 4,5 kg, a najbardziej wrażliwe miny wybuchają przy nacisku 5 kg. „To nasz superpies” – śmieje się młody saper. Patron stał się sławny, zaczął jeździć do szkół, został ambasadorem UNICEF-u. Takich historii jest w dokumencie Antona Ptuszkina wiele. Są też ludzie, którzy zwierzęta kochają. Ratują psy i koty uwięzione w zbombardowanych domach albo te, które plączą się po wiejskich drogach. Wywożą te samotne czworonogi ze strefy wojennej, często narażając życie. Prowadzą schroniska. Czasem popełniają błędy. W Bodziance bano się, że przerażone psy będą rzucać się na ludzi. Wolontariusze, uciekając przed atakiem, zostawili 400 podopiecznych w zamkniętych boksach. Gdy wrócili, większość z nich już nie żyła.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
„Smok Diplodok”: Smok z komiksu i Osioł Filozof
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Maciej Siembieda: Najlepszą obroną jest jakość
Plus Minus
Noble z informatyki
Plus Minus
Efekt Lucyfera. Philip Zimbardo: Dążenie do władzy jest najsilniejszym motorem działania świata
Plus Minus
Platon loguje się do sieci
Plus Minus
Justyna Najbar-Miller: Szamanka koi narodową traumę