Aktualizacja: 28.01.2025 03:22 Publikacja: 22.12.2023 17:00
Foto: Piotr Wojnarowski/ Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa
Ostatnio przeczytałem trzy książki, na które chciałbym zwrócić uwagę. Pierwsza z nich to „Europa walczy 1939–1945. Nie takie proste zwycięstwo” autorstwa dobrze znanego w Polsce Normana Daviesa. Ta książka jest niezwykle istotna z uwagi na udział Polski w II wojnie światowej, ale myślę, że zagraniczny czytelnik również znajdzie tu wiele rzeczy dla siebie. Davies m.in. porównał straty poniesione w zamachu na WTC z 2001 r. ze stratami podczas powstania warszawskiego. Stara się w ten sposób dotrzeć do wyobraźni dzisiejszego czytelnika. Ponadto są tam bardzo ciekawe rozdziały opowiadające o sprawach zwykłych żołnierzy, ale także poruszające tematy procesu szesnastu, a także Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Wspomina również pomnik Holokaustu w Berlinie czy zdruzgotaną Jugosławię, a więc kwestie pamięci historycznej. Często te sprawy uchodziły gdzieś uwadze historyków lub były w kręgu zainteresowań innych badaczy. Warto zaznaczyć, że nie jest to opis działań wojennych, a raczej zgodnie z dalszą częścią tytułu wcale nie takie łatwe zwycięstwo.
Z lubelskiego spektaklu „Czechowicz. 20 i 2” wyłania się kontrast między poetycznością tekstów a banałem życia tytułowego poety. A także wieczny tragizm polskiego losu.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Daniel Odija daje się poznać jako poeta. W błahostkach dostrzegający to, co istotne.
Skąd fenomen uzdrawiaczy w USA? Odpowiedzi szuka Matthew Hongoltz-Hetling.
Niejednoznaczność etyczna jest najciekawsza!
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Uwielbiana produkcja na podstawie gry „League of Legends” powraca. Drugi sezon „Arcane” to jeszcze więcej tego samego co poprzednio. Ale czy twórcy podołali oczekiwaniom fanów i dostarczyli serialowe arcydzieło?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
HBO zaprezentowało oficjalny zwiastun i plakat nagrodzonego Emmy serialu „Biały Lotos". Trzeci sezon będzie się składał z 8 odcinków. Twórcą serii jest Mike White. Premiera w HBO i serwisie Max już 17 lutego.
Po raz drugi młodzi polscy filmowcy wezmą udział w konkursie Blaue Blume dla twórców najbardziej romantycznych filmów krótkometrażowych
Zespół Queens Of The Stone Age ogłosił szczegóły dotyczące europejskiej trasy koncertowej, w ramach której grupa po raz kolejny wystąpi w Polsce.
„Fremont” to ciekawy film o samotności emigrantki, „Flow” – przepiękna, łotewska (!) animacja, a „Piep*zyć Mickiewicza 2” w lekki sposób dotyka poważnych problemów dorastania.
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Daniel Odija daje się poznać jako poeta. W błahostkach dostrzegający to, co istotne.
Skąd fenomen uzdrawiaczy w USA? Odpowiedzi szuka Matthew Hongoltz-Hetling.
Niejednoznaczność etyczna jest najciekawsza!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas