Aktualizacja: 05.02.2025 10:38 Publikacja: 14.04.2023 10:00
Tegoroczny wyścig Paryż–Roubaix. Kolarze na jednym z najsławniejszych odcinków kostki brukowej w lasku Arenberg
Foto: Anne-Christine POUJOULAT/AFP
Kolarski Wielki Tydzień rozpoczął się w tym roku – jakżeby inaczej – w Niedzielę Palmową. Na drogach i bezdrożach Flandrii, między Brugią i Oudenaarde, odbyła się 107. edycja Ronde van Vlaanderen, znanego także pod francuską, ale coraz rzadziej używaną nazwą Tour des Flandres. Tydzień później w niedzielę Wielkiej Nocy rozegrany został legendarny Paris–Roubaix, czyli 256 km ścigania się, z czego aż 54 km po brukowej kostce.
Te dwa wyścigi to kwintesencja pierwszej części sezonu kolarskiego. Prym wiodą wtedy klasyki, jednodniowe wyścigi, nie mniej emocjonujące, a może nawet jeszcze bardziej dramatyczne niż wielkie toury – Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a Espana. Zaczynają się w lutym, ostatnie odbędą się pod koniec kwietnia. Cykl spina klamrą Liège–Bastogne–Liège, czyli „Staruszka”, najstarszy z istniejących jednodniowych wyścigów, którego pierwsza edycja odbyła się jeszcze w XIX wieku. W tym roku rozegrany zostanie 23 kwietnia – już po raz 109.
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Uczestnicy wysłuchania publicznego w Sejmie w większości bardzo negatywnie ocenili projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polski. Ich zdaniem nie zwiększy bezpieczeństwa, a narusza prawa człowieka.
W ostatnim czasie administracja Donalda Trumpa podjęła działania prowadzące do usunięcia lub modyfikacji treści dotyczących społeczności LGBTQ z rządowych stron internetowych – informuje NBC News. To efekt rozporządzeń wykonawczych podpisanych przez nowego prezydenta USA.
Donald Tusk wykluczył możliwość, by Polska, w związku z przyjętym przez UE paktem migracyjnym, musiała płacić za imigrantów, których nie przyjmie z innych państw w ramach relokacji.
W pobliżu jednej ze szkół znajdujących się w szwedzkim mieście Örebro doszło do ataku z użyciem broni automatycznej. Podczas strzelaniny zginęło co najmniej 10 osób – poinformowała szwedzka policja.
Z Santorini – wyspy będącej jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Grecji – uciekają mieszkańcy i turyści. Powodem jest to, że poważnie nasiliła się aktywność sejsmiczna.
Joe Biden, były prezydent Stanów Zjednoczonych, podpisał kontrakt z renomowaną agencją talentów z Los Angeles. „Decyzja jest istotnym krokiem w kształtowaniu jego kariery po zakończeniu prezydentury” – zaznaczają amerykańskie media.
Już niebawem na aukcję trafi niezwykły eksponat – powstałe w 1714 roku skrzypce Stradivariusa. Mogą stać się one najdroższym instrumentem muzycznym sprzedanym kiedykolwiek na aukcji.
Topnieje pozytywne nastawienie Polaków do Ukrainców przebywających w Polsce. Jak wskazuje sondaż United Surveys przeprowadzony dla Wirtualnej Polski, w porównaniu z 2023 rokiem spadło ono o 9,1 punktu procentowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas