Wielki karnawał Pomarańczowej Alternatywy

Fala strajków z lat 80. ubiegłego wieku przerodziła się w wykonaniu młodzieży w szydercze happeningi, często w rytmie karnawałowym. Prymat w nich wiodła wrocławska Pomarańczowa Alternatywa i jej oddziały w innych miastach.

Publikacja: 10.02.2023 17:00

Pomarańczowa Alternatywa narodziła się we Wrocławiu. Była formą protestu młodzieży przeciwko PRL-ows

Pomarańczowa Alternatywa narodziła się we Wrocławiu. Była formą protestu młodzieży przeciwko PRL-owskiej rzeczywistości. Najczęściej przybierała formę szyderczych happeningów. Z Wrocławia szybko rozlała się na inne miasta – w tym Warszawę. W kwietniu 1988 r. odbyły się tam „Stosunkowo Wielkie Manewry AntyMON – SB” organizowane przez Pomarańczowa Alternatywę i NZS (na zdjęciu). Miały ośmieszyć absurdalne zajęcia wojskowe, ktorych zniesienia domagali się studenci w całej Polsce

Foto: Krzysztof Wójcik/Forum

W drugiej połowie lat 80. XX wieku okres karnawału należał do tych jasnych punktów codzienności, które oświetlały prozę poszukiwań żywności na kartki, stania w kolejkach, polowania na najbardziej potrzebne rzeczy. Niezwykle popularne były domowe spotkania młodzieży, gdzie można było się czuć w miarę swobodnie lub mniej czy bardziej zorganizowane potańcówki, dancingi, na których królowała polska wódka, a czasami można było wygrać deficytowe towary, próżno poszukiwane w sklepach.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów