Sieciowy koszmar armii Putina

Łączność satelitarna, jaką Elon Musk udostępnił napadniętym Ukraińcom, to tylko najbardziej znana laikom technologia z tych, które zapewniając szybki obieg danych, pozwalają wygrywać współczesne konflikty zbrojne. Rosjanie najwyraźniej nie docenili znaczenia, jakie rewolucja informacyjna ma w prowadzeniu działań wojennych.

Publikacja: 11.11.2022 10:00

Współczesna armia musi funkcjonować jak sieć komputerowa. Broń służy nie tylko do niszczenia przeciw

Współczesna armia musi funkcjonować jak sieć komputerowa. Broń służy nie tylko do niszczenia przeciwnika, ale też zbierania informacji o jego położeniu i przekazywania ich do innych elementów systemu. Rosjanie pod tym względem zostali w tyle. Ich żołnierze płacą za to życiem (na zdjęciu wrak rosyjskiego czołgu w Łukasziwce na północny wschód od Kijowa)

Foto: SERGEI CHUZAVKOV/AFP

Na początku 2018 roku, w orędziu do obu izb rosyjskiego parlamentu, prezydent Władimir Putin ogłosił, że jeśli chodzi o nowoczesne systemy uzbrojenia, Rosja dogoniła i przegoniła Zachód. Dowodem miała być gotowość do testowania międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat, radzącej sobie z każdym systemem obrony przeciwrakietowej. Sarmat ma zasięg ok. 18 tysięcy kilometrów i może przenosić do 15 głowic. Prawdziwa broń atomowej zagłady.

Pozostało 98% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Nie dać się zagłodzić
Plus Minus
Piotr Zaremba: Granice sąsiedzkiej cierpliwości
Plus Minus
„The Boys”: Make America Great Again
Plus Minus
Jan Maciejewski: Gospodarowanie klęską
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Plus Minus
„Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta”: Indie tropami książki
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki